Ziya Osman Saba – Kısaca

yorumsuz
526 views
Ziya Osman Saba – Kısaca

Ziya Osman Saba kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi , Ziya Osman Saba edebi kişiliği , edebi topluluğu , yaşamı ve biyografisi kısa özet olarak tek başlık altında derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Başarılar. Başlıyoruz.

 

Ziya Osman Saba

Şair ve Hikaye kategorilerinde eserleri bulunmaktadır. Edebiyatın usta ismi 1910 yılında, İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde yaptıktan sonra, Cumhuriyet gazetesi muhasebe servisinde çalışırken, İstanbul Hukuk Fakültesini de bitirdi (1936). Bir ara Emlak Bankasında çalıştı. Sonra İstanbul’da Milli Eğitim Basım evi Tashih Bürosu Şefliğinde bulundu. Kalp yetersizliği, genç yaşta ölümüne neden oldu: (29 Ocak 1957). 1928 yılında, henüz 19 yaşındayken “Yedi Meşaleciler” arasına katıldı ve bu topluluğun şiire en bağlı şairi kaldı.  14947 yılında ikinci kitabı olan Geçen Zaman isimli eserini yayınladı. Bu eser geçen zamanlarda büyük ilgi toplamayı başardı.

Şiirlerinde çocukluk özlemi, anılara düşkünlük, yoksul insanlara yakınlık ön planda yer tutar. Ziya Osman Saba, anı ve hikaye arası düz yazılarını, Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi adlı kitabında topladı. Şiirlerinde görülen hava, aynen hikayelerinde de vardır. Sakin ve huzurlu bir hayat özlemi, sürekli bir barış havası içinde yaşayan veya böyle olması istenen insanlar, onların mutlu veya hüzünlü anları… Saba, bu aydınlık ve barış dünyasına çocukluk anılarında kavuşuyor olmalı ki, hikayelerinde çoğu zaman çocukluk günlerinin kaygısızlığnı arar gibidir.

Ziya Osman Saba Şiirleri

Sebil ve Güvercinler (şiir, 1943),
Geçen Zaman (şiir, 1947),
Nefes Almak (şiir, 1957),
Bir Yer Düşünüyorum
Çocukluğum
İstanbul
Deniz Kıyısındaki Kulübe
Bir Oda Bir Saat Sesi

Ziya Osman Saba Hikayeleri

Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi (hikaye, 1952),
Değişen İstanbul (hikaye, 1959)

Ziya Osman ile ilgili kısa bilgi konusu burada bitmiştir. Sitemizde her çeşit yazar , şair ve ünlü isimlerin hayatları , yaşamları ve biyografileri konusunda bilgiler bulunmaktadır. Arama kısmından ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu yazarların şairlerin ve ünlü isimlerin kitap özetleri de bulunmaktadır. Ayrıca her çeşit ilk , orta öğretim ve lise ödevleri de bulunmaktadır.  Değerli şair ve yazar Ziya Osman Sabah ile ilgili bir şeyler eklemek istiyorsanız yorumlarınızı bekliyoruz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın