Yontma Taş Devri özellikleri tarihi ve sınıflandırılması

yorumsuz
673 views
Yontma Taş Devri özellikleri tarihi ve sınıflandırılması

 

Selam bu yazımızda Yontma Taş devri hakkında bilgi vereceğiz. Yontma Taş devrinin özellikleri nelerdir , tarihi nedir , konuya ve zamana göre sınıflandırması nasıldır hakkında kısaca özet şeklinde net bilgiler paylaşıyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

Yontma Taş Devri Tarihi ( Mezolitik Devri)

Milattan önce 10.000 yılları ile Milattan önce 8.000 yılları arasında olan dönemdir. Bu dönemde insanlar taşları yontarak ilk defa araç ve gereç yapmışlardır. Bu aletler savunma ve avlanma amacıyla yapılmıştır. İnsan doğanın asalağı durumundadır. Tüketici, avcı ve toplayıcıdır. Ekonomik etkinliklerden ötürü göçebe bir yaşam sürmüşlerdir Mağara duvarlarına hayvan resimleri yapmışlardır. Şans eseri bulunduğu idda edilen ateş bu dönemde bulunmuştur. Araştırmacılar ve profesörler ağaca yıldırım çarpması sonucu ağaçta yangın çıktığını , dönem insanlarının kendini korumak için kullandıkları mızrak , uzun sopa benzeri aletlerle bu ateşe vurmaları sonucu koruyucu aletlerinin alev almasıyla taşınabileceği keşfedilmiş ve sonucunda ateş icat edildiği iddia edilmektedir.

 

Yontma Taş Devri (Mezolitik Devir) Özellikleri
1- Yontma Taş Devri’nin başlarında iklim değişikliği yaşanmış, buzul çağı başlamıştır.
2- Bu devirde kullanılan taşlar yontularak kullanılmıştır.
3- Yontma Taş Devri ile birlikte ilk taş baltalar yapılmıştır.
4- Yontma Taş Devri ile birlikte yontulan taşlar, insanlık tarihinin ilk büyük devrimi olarak kabul edilmiştir. Çünkü bununla birlikte insanoğlu ilk kez beynin ve elin koordinasyonunu sağlamıştır.
5- Bu devirde etraf buzullarla kaplanmış olduğu için insanoğlu barınma ihtiyacını mağaralar ve bilinmeyen, gizli yerlerde gerçekleştirmiştir.
6- Bu devrin insanları temel uğraş olarak balıkçılık ve toplayıcılık yapmışlardır. Bu da tüketici bir toplum yapısı olduğunu göstermektedir.
7- Yontma taş devrinde hakim olan yaşam biçimi göçebe yaşamdır.
8- Kadının egemen olduğu (anaerkil) bir toplum yapısı bulunmaktadır.
9- Barınma ihtiyacı olarak mağara duvarlarına çizilen resimler insanlık tarihinde bulunan ilk sanat eserleri olarak bilinmektedir.
10- Bu devrin sonlarına gelindiğinde insanoğlu ateşi bulmuştur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın