Yeryüzü Şekilleri Nedir Ve Nelerdir Kısa Bilgiler

yorumsuz
2.646 views
Yeryüzü Şekilleri Nedir Ve Nelerdir Kısa Bilgiler

 

Merhaba bu yazımızda yaşadığımız yer ve çevresinin yeryüzü şekillerinin neler olduğunu harita üzerinde açıklamayı , yeryüzü şekilleri çeşitleri nelerdir sorusunun cevabını örneklerle kısa şekilde açıklayacağız. Ödeviniz için çalışma sayfası olarak kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

Yeryüzü Şekilleri Nedir

Yeryüzünde yer kabuğu ile atmosferin, göllerde ve denizlerde yine yer kabuğu ile su kütlelerinin arasında sınır oluşturan yüzeyde yer alan şekillerdir.

Yeryüzü Şekilleri Nelerdir?

  • Dağlar
  • Mağaralar
  • Ovalar
  • Platolar
  • vadiler
  • Travertenler
  • Deltalar

Dağ Nedir : Çevresindeki araziye kıyasla daha eğimli ve daha yüksek olan yer şekillerine dağ denir.

Mağara Nedir : Kayalık yamaçlar ve dağların eteklerinde yeraltı sularının etkisi ile zaman içerisinde aşınarak meydana gelen oyuklara mağara adı verilir.

Ova nedir : Ovalar, vadiler ile birlikte yarılmamış ve çok eğimli olmayan topraklardır. Birikim ve aşınım ovaları şeklinde sınıflandırılırlar.

Plato Nedir : Halk arasında bilinen ismiyle yayla olarak adlandırılır. Platolar coğrafi anlamda akarsuların yüksekte bıraktığı düzlüklere denir.

Vadi Nedir : Yeryüzünde meydana gelen sıkışmalar ve akarsuların aşındırması sonucunda ortaya çıkmaktadırlar.  Dağlık arazilerin orta bölümlerinde oluşur.

Traverten Nedir : Traverten, kalsiyum bikarbonat yönünden zengin yeraltı sularının mağaralardaki boş kısımlarda birikmesi ve yeryüzüne taşmasıyla oluşmaktadır.

Delta Nedir: Akarsuların taşımış olduğu alüvyonların durgun sularda birikerek oluşturduğu düzlük alanlara delta adı verilmektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın