Yaser Arafat Hayatı Kısaca Biyografisi

yorumsuz
363 views
Yaser Arafat Hayatı Kısaca Biyografisi

 

Selam bu yazımızda Filistinli lider Yaser Arafat kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Yaser Arafat biyografisi kısa özet şekilde kütüphane kaynakça gösterilerek paylaşıyoruz. Ödev için kullanıma uygundur. Kullanabilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

YASER ARAFAT

Doğumu 24 Ağustos 1929, Kahire, Mısır,  Ölüm tarihi 11 Kasım 2004, Paris, Fransa’dır. Çocukluğunu, Doğu Kudüs’te, Yahudiler için kutsal sayılan AğlamaDuvarı’na bir taş atımı uzaklıkta olan bir mahallede geçirdi. Çocukluğunu geçirdiği ev, İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgalinden sonra Ağlama Duvarı’na yer açmak için yıkıldı.Filistin savaşçı birliklerinin oluşturulmasında rol oynadı. İnşaat Mühendisliği eğitimi gördüğü Kahire Üniversitesi’nde tanıştığı arkadaşlarıyla El Fetih örgütünü kurdu. Filistinli gençlerin işgale karşı mücadeleyi bağımsız bir yapı içinde sürdürmesi amacıyla, 1952’de kurulan “Filistinli Öğrenciler Federasyonu”nun başkanı oldu. 1956’da okulu bitirince Mısır ordusuna girdi ve İsrail’le mücadele amacıyla Fedayiin örgütünü kurdu.

Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) lideri ve Filistin Ulusal Yönetimi’nin ilk başkanı. Arafat, Filistin’in özerkliği için durmaksızın İsraillilere karşı mücadele etti. Hayatının çoğunu 1958 ile 1960 yılları arasında kurduğu siyasi el Fetih örgütünün liderliğini yaparak geçirdi. Önceleri İsrail’in varlığına karşı idiyse de 1988 yılında BM Güvenlik Konseyi’nin 242 sayılı kararını kabul ederek bu görüşünü değiştirmiştir.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın