Yahya Kemal Beyatlı Biyografisi Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi

yorumsuz
676 views
Yahya Kemal Beyatlı Biyografisi Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi

 

Merhaba bu yazımızda Yahya Kemal Beyatlı kimdir ,Yahya Kemal Beyatlı hakkında kısa bilgi ve bilgiler vereceğiz. Biyografisini farklı kaynaklardan birleştirerek sizlere özet şekilde sunmaya çalışacağız. Kütüphanedeki kitaplardan da alıntılar yapılmıştır.

 

 

 

 

 

Yahya Kemal Beyatlı

Cumhuriyet dönemi Türk şiirlerinin en önemli temsilcilerinden birisi olan Yahya Kemal asıl ismi Ahmed Agâh’dır. Şairlik ,,diplomatlık , siyasetçilik dahi yapmıştır. 2 Aralık 1884 yılında Makedonya da Üsküp de Dünya’ya gözlerini açmıştır.  Türk edebiyatında, haklarında en çok yazı yazılan (ve konuşma yapılan) üç şair vardır… Bunlar da zaman sırasına göre Tevfik Fikret, Yahya Kemal ve Nâzım Hikmettir!.. Yahya Kemal’in şiir konusunda, bir de hiçbir şaire nasip ol­mayan “dünya rekoru” bulunmaktadır. Ve bu rekor şimdiye kadar da kırılamamıştır!.. Yalnız bizim edebiyatımızda değil, dünya edebiyatında da, daha hiçbir şiiri yayımlanmadan, ülkesinin en büyük şairi olarak kabul edilen “ilk” (ve de “son”) şair, Yahya Kemal Beyatlı olmuştur.

 

Yahya Kemal’in şiirle ilgili çeşitli düşüncelerini ‘Edebiyata Dair’ adlı eserinde ve ayrıca da daha başka çeşitli kaynaklarda belirtmiştir. Bunlardan en önemli olanı ise:

“Şiir, kalpden geçen bir hadisenin lisan halinde tecelli edişidir; hissin birdenbire lisan oluşu ve lisan halinde kalışıdır. Düşüncelerimizi vezinle ve lisanla ifade edişimiz şiir değildir… Şiir bir nağmedir. Lakin Frenklerin kuğu nağmesi dedikleri çok nadir ve halis bir cevherdir. Bu nağmeyi ifade etmek için ve­zin ve lisan ancak bir alettir. ” sözüdür. Yahya Kemal’in kaleme aldığı genellikle gazel ve musiki türünü andıran şiirler, edebi çevrelerde geniş yankı buldu. Daha sonra Edebi Mecmua, Şair, İnci, Dergah, Şair Nedim, Büyük Mecmua ve Yarın adlı dergilerde çeşitli eserler kaleme aldı. Söz söyleme sanatındaki ustalığı ve ince üslubuyla, siyasi çevrelerin dikkatini çeken Beyatlı 1922 yılında başlayan Lozan Antlaşması görüşmelerine gönderilen kurulda danışman olarak yer almıştır.

“Vatan ne bir filozofun fikridir, ne bir şairin duygusu … Onun her maddesini, her halini sevenler vatanı sevebilir” diyen şair Yahya Kemal Beyatlı vatana olan minnetini bu sözleriyle dile getirmiştir. 1948 yılında büyük elçi sıfatıyla Pakistan’a gitti. Bir yıl sonra da yaş haddinden dolayı emekliye ayrılarak İstanbul’a döndü. Daha sonra bir çeşit bağırsak hastalığına yakalanan Beyatlı, 1957 yılında tedavi için Paris’e gitti. Hastalığının ilerlemesi üzerine 1 Kasım 1958 tarihinde, kaldırıldığı İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi‘nde vefat etti.

 

ESERLERİ

Şiirleri

1961- Kendi Gök Kubbemiz

1962- Eski Şiirin Rüzgarıyla

1963- Rubailer ve Hayyam Rubailerini Türkçe Söyleyiş

1976- Bitmemiş Şiirler

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın