Yağış Türleri Nelerdir Ve Nasıl Oluşur Kısaca

2 yorum
1.817 views
Yağış Türleri Nelerdir Ve Nasıl Oluşur Kısaca

 

Merhaba bu yazımızda yağış türleri nelerdir yağış türleri hangileridir ve nasıl oluşurlar konusunda kısa bilgi vereceğiz. Yağış türlerini ve yağış türlerinin nasıl oluştuğunu araştırınız ödevi hakkında bilgiler vereceğiz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

 

 

Yağış havada bulunan su buharlarının yoğunlaşarak  sıvı ya da katı durum halinde yere düşmesi demektir. Başlıca yağış türleri yağmur , kar , dolu , çiğ , kırç ve kırağı dır. Bu yağış türlerinin nasıl oluştuğundan bahsedecek olursak:

 

Yağış: Yeryüzünde bulunan suların sıcak gibi çeşitli etmenlerden dolayı buharlaşak atmosfere yükselmesi , daha sonra atmosferde soğuk katmanlarla karşılaşıp buharların tekrar yağmur taneciklerine dönüşerek yeryüzüne inmesidir.

Kar:  Havada bulunan Su buharının sıfır derecenin altına düşmesiyle yeryüzüne beyaz ve hafif buz billurları düşmesiyle oluşur. .

Dolu: Kule benzeri bulutlardaki düşey hava sirkülasyonuna kapılan bulut damlacıklarının bulut içindeki 0 ile -40 derece santigrat seviyelerini geçerken tabaka tabaka büyümesi ile oluşur.

Çiğ : havada bulunan su buharının , soğuk maddeler ve cisimler yüzeyinde su damlacıkları oluşturur. Buna çiğ denir.

Kırağı : Havanın açık ve durgun olduğu durumlarda , zeminler üzerindeki yoğunlaşmanın buz kristalleri şekline dönmesiyle oluşur.

Kırç: Aynı kırağı gibi buz billurlarından oluşmaktadır.Daha önceden oluşmuş su damlacıklarının sıcaklığı sıfır derecenin altındaki nesneler ya da bitkiler üzerine konması ile oluşur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yağış Türleri Nelerdir Ve Nasıl Oluşur Kısaca (2 Yorum)