Wolfgang Amadeus Mozart hayatı kısaca biyografisi

yorumsuz
1.076 views
Wolfgang Amadeus Mozart hayatı kısaca biyografisi

 

Bu yazımızda ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart kimdir , kısaca hayatı hakkında bilgi verip kütüphane kaynakça olarak Wolfgang Amadeus Mozart biyografisini kısa özet olarak sizlerle paylaşıyoruz Ödev için çıktı alımına uygundur tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

WOLFGANG AMADEUS MOZART

Doğumu 27 Ocak 1756 Salzburg , Avusturya , Ölüm tarihi 5 Aralık 1791 Viyana’dır.Oldukça başarılı bir enstrüman müziği bestekarı olan babası Leopold müziği, oğlunun olağanüstü müzik becerilerini gördükten sonra, ona çeşitli enstrümanları öğreterek ağır dersler verdi. Babası ile beraber çıktığı ve 3 buçuk yıl süren konser gezileri sırasında, Münih, Mannheim ve Paris’te bulunan Mozart, daha sonra bulunduğu Londra’da, ünlü İtalyan çellocu Giovanni Battista Cirri ile çaldı. Gezinin devamında Lahey, Zürih ve Donaueschingen’de de konserler veren Mozart, bu uzun konser turu sırasında, birçok ünlü müzisyenle tanışarak, bu müzisyenlerin eserlerini öğrenmiş oldu.

Mozart, ilk büyük operasına 1780 yılında, Idomeneo Münih’de çıktı. Takip eden sene, Viyana’ya, işvereni, Prens Başpiskopos Colloredo beraber gitti. Salzburg’a geri döndüklerinde, opera şefi oldu.  1780 li yıllarda Türkler Avrupa’da moda ikonu oldular , Türk tarihi için büyük önem taşıyan, 11 numaralı la majör piyano sanatı’nın (K. 311) 3’üncü bölümünde “Ronda alla Turca”yı besteledi. Toplamda 626 adet eseri bulunmaktadır.5 Aralık 1791 tarihinde gece 1 sularında Viyana’da ölen Mozart, hastalığının oldukça ilerlemiş olduğunun farkında olarak, son çalışması olan Requiem for a Dream’e bir kaç gün önce başladı. Kendi ölümünü düşünerek yaptığı savunulan bu beste Mozart’ın bitiremeden ölmesiyle yarım kaldı. Ancak öğrencisi Franz bunu tamamlamayı başardı.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın