Wilhelm Conrad Röntgen hayatı kısaca biyografisi

yorumsuz
1.053 views
Wilhelm Conrad Röntgen hayatı kısaca biyografisi

 

Bizim biyografi kısaltılmıştır , Wilhelm Conrad Röntgen kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi verip , kütüphane kaynaklı Wilhelm Conrad Röntgen biyografisini paylaşıyoruz. Ödev için kullanıma uygundur tek sayfa çıktı alabilirsiniz.

 

 

 

 

WİLHELM CONRAD RÖNTGEN

Doğumu 27 Mart 1845, Remscheid-Almanya Ölümü 10 Şubat 1923, Münih’tir. Röntgen ışınlarını bulan fizikçidir. Röntgen Almanya’nın Remscheid şehrinin Lennep ilçesinde doğdu. Çocukluğu ve ilköğretim yılları Hollanda’da ve İsviçre’de geçti. 1865 yılında girdiği Zürih Politeknik’te üniversite eğitimi gördü ve 1868 yılında makine mühendisi olarak mezun oldu. 1869 yılında Zürich Üniversitesi’nden doktorasını aldı. 1885 yılında kutuplanmış bir geçirgen hareketinin, bir akımla aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı.

Mat yüzeyden geçebilen yeni bir ışın kerşfetti ve cebirde bilinmeyeni simgeleyen X harfini kullanarak “X ışını” ismini verdi. Daha sonraları bu ışınlar, “Röntgen ışınları” olarak anılmaya başlanmıştır. Bu buluşundan sonra Röntgen farklı kalınlıktaki malzemelerin ışını farklı şiddette geçirdiğini gözlemledi. Bunu anlamak için fotoğrafsal bir malzeme kullanıyordu. Tarihteki ilk tıbbi X ışını radyografisini de (Röntgen filmi) yine bu deneyleri sırasında gerçekleştirdi ve 28 Aralık 1895 yılında bu önemli keşfini resmi olarak duyurdu.Birçok bilim insanı bu buluşu fiziğin başlangıcı olarak adlandırmışlardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın