Virüs nedir Virüsler ve özellikleri

yorumsuz
531 views
Virüs nedir Virüsler ve özellikleri

Virüs nedir , neye denir , kısaca virüsler hakkında bilgi veriyoruz. Virüslerin özellikleri ve çeşitleri nelerdir kısa özet konu anlatımı paylaşıyoruz. Bilgiler güncel ve kütüphane kaynakçalı. Kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilir tek saufa çıktı alabilirsin. Başlayalım.

 

Virüs Nedir – Virüsler ve Özellikleri

Latincede zehir anlamına gelen virüsler cansızlar ile canlılar arasında geçiş formu olarak kabul edilir. Virüsler nükleik asit (genom) ile protein kılıftan (kapsit) oluşan yapılardır. Çok küçük yapıda olduklarından ışık mikroskobuyla görülemeyip ancak elektron mikroskobuyla görülebilirler. Yönetici molekül olarak DNA ya da RNA içerirler.  Aynı virüste DNA ve RNA molekülleri beraber bulunmaz.

Virüslerin özellikleri

En basit yapılı hücreler olan prokaryot hücrelerde bulunan sitoplazma, hücre zarı ve ribozom gibi yapılar virüslerde bulunmaz.

Organel ve yeterli enzim sistemleri olmadığından sadece konak bir hücre içinde üreyebilirler. Bu nedenle mecburi hücre içi parazittirler.

Parazit bakteriler glikoz ve amino asit gibi besin monomerlerinin bulunduğu ortamlarda üreyebilirler. Virüsler glikoz ve amino asit gibi besin monomerlerinin bulunduğu ortamlarda çoğalamazlar.

Konak bir hücre bulamayan virüsler kristal hale geçer ve uzun zaman bu şekilde kalabilirler.

Virüsler çok hızlı mutasyona uğrarlar. Genetik yapıları ve protein kılıfları değiştiğinden virüslerle mücadele etmek zordur.

Yaşam faaliyetlerini konak hücre içinde gerçekleştirdiklerinden ve yeterli enzim sistemine sahip olmadıklarından dolayı antibiyotiklerden etkilenmezler. Virüslerle karşılaşan hücrelerin salgıladığı interferonlar, virüslere karşı bağışıklık sağlar.

Virüslerin kuyruk kısmında bulunan enzimler, genomun konak hücreye aktarımı sırasında konak hücrenin zarını eritmek için kullanılır.

Virüsler konak hücrelerini, hücre dışındaki reseptör proteinler ile kendi üzerindeki proteinler arasında oluşacak anahtar–kilit benzeri etkileşimler sonucu tanırlar.

Anahtar – kilit uyumundan dolayı virüsler genel olarak belirli bir konak hücre çeşidine özgüdür. Aşağıda bazı virüs ve bu virüslerin konak hücreleri verilmiştir.

Virüsler bulundurdukları nükleik asit çeşidine göre DNA ve RNA virüsleri olarak ikiye ayrılır. Örneğin uçuk ve hepatit B virüsleri DNA içerir. Kızamık, grip, kuduz ve bitki virüslerinin çoğu RNA içerir.

HIV insanlarda AIDS hastalığına neden olan bir virüstür. Bu virüs makrofajları, B ve T lenfositlerini etkileyerek çalışmalarını baskılar. Bu nedenle AIDS hastalarının enfeksiyonlara ve kansere karşı olan duyarlılıkları artar.

Virüs Çoğalması – Virüsler Nasıl Çoğalır

Virüsler hem ökaryot hem de prokaryot hücreleri enfekte edebilirler.

Bakteri hücrelerinin içinde çoğalan virüslere bakteriyofaj veya kısaca faj denir.

Bakteriyofajların çoğalması iki şekilde gerçekleşir. Bunlar litik döngü ve lizogenik döngüdür.

Not: Virüsler konak hücre dışında kristal hale geçmeleri nedeniyle cansız; mutasyona uğramaları ve konak hücre içinde çoğalabilmeleri ile canlılara benzerler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın