Vecihi Hürkuş Kimdir Kısaca Hayatı

yorumsuz
3.082 views
Vecihi Hürkuş Kimdir Kısaca Hayatı

 

Bu yazımızda her Türk evladının tanıması gereken övünmesi gereken bilim insanlarından Vecihi Hürkuş hakkında kısaca hayatı ve hakkında bilgi vereceğiz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Kısa ve net olarak sizlere sunulmuştur. iyi çalışmalar.

 

 

 

Vecihi Hürkuş

Meşhur Tayyareci Vecihi Hürkuş 1895 tarihinde istanbul’da doğdu. Babası İstanbullu bir aileden Gümrük Müfettişi Feham Beydir.  Tophane Sanat Okulu’nda güzel sanatlar eğitimi alan Hürkuş, gönüllü olarak Balkan Savaşı’na katıldı, daha sonra I. Dünya Savaşı’nda, Bağdat cephesinde uçak mühendisi olarak görev yaptı. 1917 senesinde, Kafkas Cephesi’nde bulunduğu sırada bir Rus uçağını düşürerek’Düşman Uçağını Düşüren İlk Türk Pilotu’ ünvanını aldı. Savaşta yaralanarak Rus’lara esir düşmesine rağmen, kaçmayı başardı ve yurda döndü. Kurtuluş Savaşı’na gönüllü olarak katılan Hürkuş, başarılı keşif uçuşları yaptı ve bir Yunan uçağını düşürmeyi başardı. Daha sonra İzmir Havaalanı’na inerek burayı işgalden kurtardı.

Vecihi Hürkuş, mühendis ve pilot olarak ilk Türk uçağını imal ederek kendi eserini ortaya koymuştur. Uçak projesine katıldıktan sonra 1923 yılında Yunanlardan kalan parçaları da kullanarak VECİHİ K-VI ismini verdiği uçağını uçurmuştur. 28 Ocak 1925 yılında tamamlanan bu uçakla izinsiz uçuş yapmıştır. 1930 yılında ikinci uçağını da yapan pilot daha sonra şehirlerarası uçuşunu da yapmıştır. Ne yazık ki bu başarılarına rağmen gerekli izinleri alamayan pilot, uçağı parçalayarak Çekoslovakya’ya göndermiştir. Çekoslovakya’da birleştirilen uçak, burada tamamlanarak 23 Nisan 1931 yılında izin alabilmiştir. 5 Mayıs 1931’de ise Türkiye’ye dönüşü yapılmıştır.

Yurda dönen pilot 1931 yılında Türk Tayyare Cemiyeti yararına Türkiye turu düzenlemiştir. 2 ayrı turla ülkenin pek çok noktasını gezmiştir. Vecihi Hürkuş, anılarını bir eser üzerinde toparladığı süreç içerisinde beyin kanaması geçirmiştir. 16 Temmuz 1969 sabahında yaşamını kaybederek sevenlerini büyük bir yasa boğmuştur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın