Varyasyon Nedir Varyasyonlar nelerdir

yorumsuz
666 views
Varyasyon Nedir Varyasyonlar nelerdir

Varyasyon nedir , neye denir , varyasyonlar nelerdir çeşitleri nelerdir , tür içi olayları ve türleri kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Fen bilimleri biyoloji kimya ve çeşitli ödevler için kullanabileceğiniz kısa özet bilgiler paylaşıyoruz. Tamamı güncel ve yeni başka yerde yok. Ödev için konu anlatımı paylaştık. Tek sayfa çıktı alabilirsin. Başlayalım.

 

Varyasyon Nedir

Aynı türe ait bireyler arasındaki farklılıklara varyasyon denir. Varyasyonlar kalıtsal olduğundan nesilden nesile aktarılabilir. Tür içindeki varyasyon,
• mayoz bölünme,
• döllenme
• mutasyon
gibi olaylar sonucunda artar.
Önemli Not:  Mayoz bölünme sırasında meydana gelen kromozomların bağımsız dağılması ve krossing over olayları tür içinde yeni gen kombinasyonlarının ortaya çıkmasını sağlar.

Aşağıda tür içi çeşitliliği artıran dört olay açıklanmıştır :

a. Kromozomların Bağımsız Dağılımı :

– Mayoz I’in metafaz evresinde homolog kromozom çiftlerinin rastgele dizilimi eşeyli üremede tür içi çeşitliliği artıran olaylardan biridir.
– Herbir homolog kromozom çifti, metafaz I evresinde, diğer çiftlerden bağımsız olarak ekvatoral düzlemde dizilir. Bu kromozomların bağımsız dağılımına bağlı olarak, mayoz I sonunda oluşan yavru hücreler her bir homolog kromozom çiftindeki anadan ve babadan gelen kromozomların birine sahip olur.

Not:  Bir insanın haploit hücrelerindeki kromozom sayısının 23 olduğu düşünülürse, bağımsız dağılıma bağlı olarak mayoz bölünme sonucu oluşan gametlerdeki olası kombinasyon sayısı 223, ya da yaklaşık olarak 8,4 milyondur. Başka bir ifadeyle mayoz sonucu oluşan her gamet, yaklaşık olarak 8,4 milyon olası kromozom kombinasyonundan bir tanesini içerir.

b. Krossing – Over :

– Mayoz bölünmenin profaz I evresinde meydana gelen krossing over olayı tür içi genetik çeşitliliği artıran diğer bir olaydır. Krossing over olayında homolog kromozomların kardeş olmayan kromatitlerin karşılıklı bölgelerinde gen alış verişi gerçekleşir ve bunun sonucunda rekombinant kromozomlar oluşur.

– Mayozun II. bölünmesinde tam anlamıyla özdeş olmayan kardeş kromatitlerin ayrılması sonucu oluşan yavru hücrelerdeki olası genotip çeşidi sayısı artar.

Not:  Krossing over sonucu genin nükleotit dizilimi değişmezken kromozomun nükleotit dizilimi değişir. Böylece anne ve babadan gelen kromozomlar gametlere aktarılırken farklı gen kombinasyonlarına sahip olmuş olur.

c. Rastgele Döllenme :

-Mayoz sonucu oluşan gametlerin rastgele döllenmesi tür içi kalıtsal çeşitliliği artıran diğer bir olaydır. İnsanlarda her erkek ya da dişi gamet, kromozomların bağımsız dağılımına uygun olarak ortaya çıkan yaklaşık 8,4 milyon (223) olası kromozom kombinasyonundan birini temsil eder.

– Döllenme sırasında erkek gamet ve dişi gametin birleşmesi yaklaşık 70 trilyon (223 x 223) diploit kombinasyonundan herhangi birine sahip bir zigot meydana getirecektir. Eğer krossing overin meydana getirdiği varyasyon da ilave edersek, olasılıkların sayısı çok yüksek değerlere ulaşır. Her insan trilyonlarca olasılıktan birini temsil ettiğinden eşsiz bir canlıdır.

d. Mutasyon :

Kromozomlar üzerindeki genlerde meydana gelen değişimlere mutasyon denir. Mutasyonların çoğu ölümcüldür. Bunlara “öldürücü (letal)” mutasyon denir. Mutasyonların çok az bir kısmı yararlıdır. Radyasyon, ultraviyole, bazı ışınlar (X, gama, beta), nitrik asit, hardal gazı, formaldehit, uyuşturucular ve bazı ilaçlar mutasyona neden olabilir. Mutusyona neden olan faktörlere mutajen denir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın