Uyuşturucu maddelerin zararları konusunda bilgi

yorumsuz
652 views
Uyuşturucu maddelerin zararları konusunda bilgi

Uyuşturucu maddelerin zararları nelerdir. Kısaca uyuşturucu maddelerin zararları konusunda bilgi veriyoruz. Bilgiler ödev için düzenlenmiştir. Genel ağ dan veya ansiklopedilerden bilgiler toplanmış tek başlık altında sizlere sunulmuştur. Başka yerde yoktur. Kullanabilirsiniz.

 

Uyuşturucu Maddelerin Zararları

İnsanı diğer canlı varlıklardan ayıran en büyük yeteneği , beyni ve beynini kullanabilme kapasitesidir. Uyuşturucu maddeler ise doğrudan beyine etki eder , kalıcı hasarlar bırakır ve doğru düşünmeyi , doğru karar vermeyi engeller. Günümüzde Dünya genelinde çok çeşitli uyuşturucular ve bununla birlikte bir çok hastalık türemiştir. Uyuşturucu maddelerin zararlarını özetle açıklamak gerekirse:

1 -)  Beyinde kalıcı hasarlara yol açar , hücrelerin yeniden oluşumunu engeller ve var olan hücrelerin hızlı şekilde ölümüne yol açar

2-) Gözlerde çeşitli hastalıklara , görme bozukluklarına , geçici olarak daha keskin görmeye ya da daha bulanık görmeye neden olur.

3-) Vücudun daha çabuk yaşlanmasına yol açar.

4- ) İç organlarda bozukluklara neden olur , damarların tıkanmasına , nefes alıp vermekte zorlanmaya , kalp atışlarında bozukluklara neden olur.

5-) Sindirim sisteminde bozukluklara yol açar.

6-) Dişlerde çürümeye  neden olur. Çeşitli kimyasal uyuşturucular ise burun kemiğinin erimesine neden olur.

7-) Kısırlığa yol açar , kimyasal olarak laboratuvarlarda üretilen çeşitli haplar ve benzeri uyuşturucular doğurganlığı engeller , kısırlığa yol açabilir.

8-) Hormon bozukluğuna neden olabilir. Erkeklerde , kadın olmaya yönelik , Kadınlarda ise erkek olmaya yönelik farklı hareketler gözlemlenebilir.

9-) Sosyal yaşamı bitirir. Uyuşturucu maddelerin zararları konusunda en önemli faktördür. Uyuşturucu kullanan insan bir seviyeden sonra , çevresinden uzaklaşır , kendini eve kapatır,  asosyal bir şekilde ölümü beklercesine hayatını devam ettirir.

10-)  Çevresi tarafından dışlanır veya uzak tutulur , aynı zamanda parasal anlamda uyuşturucu madde kullanan insanlar , hırsızlığa yönelebilir.

11- ) Uyuşturucu maddelerin genel olarak en büyük zararı ise , istek arzusudur. İnsan eğer bağımlı olmuş ise sürekli daha fazla içmek ister , beyin uyuşturucu ya alıştıkça daha fazla ister , tolerans seviyesi düşer , bu anlamda sürekli kendisine olan zararları katlanarak artar.

12-) Uyuşturucu kullanan veya satan her kimse , Türkiye Cumhuriyeti Devleti yasaları gereği hapis cezasına çarptırılır. İçici önce Amatem de yatılı tedavi görür. Tedavi olumsuz ise hapis cezası ile sonuçlanır.

Uyuşturucu Maddelerin Zararları Konusunda Detaylı Bilgi

Günümüzde Türkiye ‘ de satılan çok çeşitli uyuşturucu maddeler bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedersek,

* Esrar
* Hap ( extacy)
* Skunk (sıkank)
* Taş ( Kokakin artığı )
* Bonzai
* Kokain
* Eroin
* Sihirli Mantar
* Yapıştırıcı  uhu türevi maddeler
* Yanıcı ve Uçucu kimyasal maddeler
* Meth
* Metanfetamin

günümüzde Türkiye’de en çok rastlanılan uyuşturucu türleridir.  Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de yeni görülen mavi bir sıvı haldeki metanfetamin ve katı madde halinde görülen meth de listeye eklenmiştir. En hızlı ölüme yol açan bir uyuşturucu türüdür.  Uyuşturucu maddelerin sürekli olarak arttığı , yenilendiği ve türediği gözlemlenmektedir. Bu süreçte korunmak için  en büyük pay , ailelere ve zararlarını bir an önce öğrenmesi gereken çocuklara ve gençlere düşmektedir.

Uyuşturucu , farkında olmadan yavaş yavaş öldürür.  Uyuşturucu madde kullanan bir kişi , önce hiç bir şey farketmez. Ancak kısa süre içerisinde , vücut organlarının zayıflaması , beynin düşünme ve harekete geçme durumunun zayıflaması sonucu , farkında olmadan bağımlı olur ve ölüme kadar giden süreç başlar. Uyuşturucu bırakılabilir , ancak ve ancak kişinin kendi istemesi ve doktor yönetiminde olmaktadır

uyuşturucu maddelerin zararları konusunda genel ağ ve ansiklopedilerden toplanmış bilgi

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın