Usame Bin Ladin kimdir kısaca hayatı Biyografisi

yorumsuz
389 views
Usame Bin Ladin kimdir kısaca hayatı Biyografisi

 

Selam bu yazımızda kurucu lider Usame Bin Ladin kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz , kütüphane kaynakça olarak Usame Bin Ladin biyografisi kısa özet şekilde paylaşıyoruz. Tek sayfa çıktı almaya uygundur alabilirsiniz.

 

 

 

 

USAME BİN LADİN (D. 10 Mart, 1957; Riyad, Suudi Arabistan — Ö. 2 Mayıs, 2011; İslamabad, Pakistan )

10 Mart 1957’de doğdu. Terör örgütü olarak nitelendirilen El Kaide’nin kurucusu ve lideri.1986’da kendi kamplarını kurdu. Kurumsallaşmasının temelini 1988’e doğru gönüllüler hakkında bilgileri içeren bir veritabanı kurarak attı. Bu bilgisayar kayıtlarından hareketle El Kaide adlı bir yapılanma ortaya çıktı. ABD’ye karşı ilk cepheyi Somali’de açtı ve 1994’te Suud vatandaşlığından çıkarıldı. ABD, 11 Eylül 2001 saldırılarının faili olduğu iddia edilen Ladin’in yakalanması için 25 milyon dolar ödül koydu.ABD, bu olayla birlikte radikal İslamın artık uluslararası bir tehdit olduğunu iddia etmeye başladı. Usame Bin Ladin, uzun bir süredir, iktidarı almalarına epey yardımcı olduğu Taliban’ın himayesinde Afganistan’da yaşıyor ve El Kaide’nin lideri “dünyayı sarsan adam” olarak anılıyor. Kronolojisinde 10 binlerce insanı öldürdüğü söylenmektedir. Bunlardan en çok göze çarpanı Tanzanya’daki ABD büyük elçilikleri havaya uçurdu. Toplam 257 kişi öldü, 5 bin 500 kişi yaralanmıştır.

Amerikan AP haber ajansına göre, ABDli bir yetkili, askeri operasyonla öldürülen Usama Bin Ladin’in cesedini okyanusa attıklarını söylemiştir. İlk operasyonda Pakistan’da kışlanın yanında büyük bir evde bir helikopter saldırısıyla CIA tarafından öldürülmüştür. Cesedi, hiçbir devlet tarafından kabul edilmeyeceği bahanesiyle, denize atılmıştır.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın