ünlü türk matematikçileri geçmişten günümüze

yorumsuz
1.677 views
ünlü türk matematikçileri geçmişten günümüze

ünlü türk matematikçileri isimleri ve kısa açıklamalarıyla birlikte. Geçmişten günümüze ünlü Türk matematikçileri ile ilgili araştırma yapınız ödevi kısa özet olarak. Türk ünlü matematikçileri açıklıyoruz. Bilgiler günceldir ödev için kullanabilirsiniz.

 

Ünlü Türk Matematikçiler  Geçmişten Günümüze

Matematik kategorisinde Türk kimliği  taşıyan , tarihe damga vuran , yaptıklarıyla matematiğin gelişmesinde , insanlara ve insanlığa katısı bulunan oldukça fazla sayıda Ünü ile nam salmış Türk matematikçilerimiz bulunmaktadır. Bilime ışık tutan ünlü Türk matematikçiler isimleri ve başarı dolu hikayeler ise şunlardır:

1- Ömer Hayyam (1048-1131)

Gençlik yıllarında felsefe öğrenimi görmüş ancak sonra matematik dalına yönelmiştir. Hayyam, sıra dışı bir matematikçiydi. Çok üstün bir zekası vardı. 25 yaşından önce Aritmetik problemleri adlı eseri de dahil olmak üzere bir çok eser yazmıştır. Hayyam’ın en önemli cebir çalışması, Cebir problemlerinin ispatı üzerine adlı eserden önce yazdığı cebir notlarında kübik denklemlerin (üçüncü derece denklemlerin) çözümünü göstermiştir.

2-  Ali Kuşçu (1474-1525)

Ünlü osmanlı matematikçisi olarak bilinir.  Astronomi ve matematik kategorilerinde bilime ışık tutan bir çok çalışması olmuştur. Bunlar bazıları şunlardır.

Risale-i fi’l Hey’e (Astronomi Risalesi)
Risale-i fi’l Fehiye (Fetih Risalesi)
Risale-i Hisap (Aritmetik Risalesi)
Risale-i Muhammediye (Cebir ve Hesap konularından bahseder)

3- Hüseyin Tevfik Paşa (1832-1901)

Askeri okulda okumuştur. Matematiğe olan ilgisi bu okulda başarıya dönüşen hikayesinin başlangıcı olmuştur. Argand’ın kompleks sayılarla ilgili teorisinde ileri sürdüğü çarpımı üç boyutlu uzaya uygulamanın bir yolunu bulmuştur.  Günümüzde üniversitelerde öğretilen kabul görmüş bir bilgidir.

4- Profesör Doktor Tosun Terzioğlu

1942 yılında doğmuştur. 1961 yılında Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra, lisans derecesini 1965 yılında, matematik dalında İngiltere-Newcastle-upon-Tyne Üniversitesi’nden; doktorasını 1968 yılında, aynı dalda, Frankfurt Üniversitesi’den aldı. 1974’de TÜBİTAK Teşvik, 1986’da ise bilim ödülünü almıştır. Kariyeri başarılı ödüllerle doludur.

5- Feza Gürsey (1921 -1992)

Avrupa’da kadınların pek azının kariyer yapabildiği bir dönemde Sorbonne’da Devlet Kimya Doktorası yapmayı başarmış bir bilim insanıdır.  Fizik ve matematik konularında geçmişten günümüze ünlü türk matematikçileri içlerinde yer edinmeyi başaran Feza Gürsey Odtü’de profesörlük yapmış. Tubitak bilim ödülü kazanmıştır. 1979 yılında Einstein madalyası kazanmıştır.

6- Selman Akbulut

1949 yılında doğmuştur. 1971 yılında Amerika California da eğitim gördüğü üniversiteden mezun olmuştur. Prof. Dr. Selman Akbulut’un Uluslararası Science Citation Index’ce taranan hakemli dergilerde çıkmış 29 yayını vardır ve bu yayınlara 1991 yılı sonu itibariyle 239 atıf yapılmıştır.

7- Kerim Erim (1894 -1952)

ilk doktora sahibi matematikçi olma özelliğini taşımaktadır. Ünlü türk matematikçi Türkiye’de yüksek matematik öğretiminin yaygınlaşmasında ve çağdaş matematiğin yerleşmesinde etkin rol oynadı.  Matematik Dünyasına katkıda bulunduğu bazı eserler: Nazari Hesap(1931), Mihanik(1934), Diferansiyel ve İntegral Hesap(1945), Über ‘ dir.

8-  Molla Lütfi

1400 lü yıllarda yaşamıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminde matematik bilgisiyle ün salmıştır. Molla Lütfi’nin, çoğu Arapça olan eserleri 17. yüzyıla kadar elden düşmemiştir. Kare ve küp tarifleri, çizgilerin ve yüzeylerin çarpımı ve iki kat yapılması gibi geometri konuları ele almıştır.  Meşhur Delos problemini incelemiştir.

9-  Salih Zeki (1864 – 1921 )

Geçmişten günümüze Ünlü Türk Matematikçileri içerisinde yer edinmeyi başaran Salih Zeki , soy ismi gibi zeki olan aklını 57 yaşına dek sürdürdüğü hayatını matematiğe adayarak geçirmiştir. Türkiye’ye, matematik, fizik ve fen derslerini batılı yöntemleriyle ilk getiren odur.  Bir çok gazete ve dergide çıkan yazıları ile Tük insanlığına matematiği sevdiren insan olarakta bilinir.matematik, geometri, cebir, astronomi, trigonometri ve fizik kitaplarından başka binlerce sahifeyi bulan, yüksek seviyedeki Darülfünun ders kitapları yazmıştır.

10- Ahmet Fergani

Bilinen en eski ünlü türk matematikçileri içerisinde yer alır.  805 yılında doğduğu bilinmektedir. İlk öğrenimini ünlü bilginlerin yetiştiği Fergana’da yaptı ve büyük bir ihtimalle astronomi konusundaki bilgilerini babasından aldı. Babası astronom olarak bilinmektedir. ilimin gelişmesine olan katkılarıyla bilim tarihinde adlarından övgüyle bahsedilen Abbasi halifelerinden Me’mun ve el-mütevekkil döneminin en ünlü bilginleri arasına girmiştir.

geçmişten günümüze ünlü türk matematikçileri adlı konu burada sona ermiştir. Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın