ülkemizdeki Bir Kütüphane Hakkında Bilgi

yorumsuz
3.808 views
ülkemizdeki Bir Kütüphane Hakkında Bilgi

Bu yazımızda Çevrenizdeki veya ülkemizdeki bir kütüphane hakkında bilgi toplayınız ödevini yapıyoruz. Çevrenizdeki ve ülkenizdeki Kütüphaneler hakkında detaylı bilgiye burada ulaşabilirsiniz. 2 farklı kütüphane sizler için araştırdık özetledik dilediğinizi kullanın. Sizin için ödevinizi yapıyoruz. Kıymetimizi bilin. Hadi başlayalım. Ödev ismi : Çevrenizdeki veya ülkemizdeki bir kütüphane hakkında bilgi toplayınız. (Kuruluş tarihi, kim tarafından yaptırıldığı, adını nereden aldığı, içinde kaç kitap bulunduğu, hangi tür kitapların bulunduğu, kaç kişinin görev yaptığı ) Araştırma yaptığınız kütüphane hakkında bilgi veriniz.

 

 

 

 

Anadolu Kütüphanesi

1958 Yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinin kurulması ile birlikte ortaya çıkmıştır. Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı tarafından yaptırılmıştır. Her çeşit bilgi edinme amacı doğrultusunda, araştırma, öğretim ve eğitim gereksinmelerini karşılamak üzere; ilgili bilim dallarına ilişkin, her türlü yayın ve bilgi kaynaklarını seçer ve merkezi olarak sağlar. Belirli bir düzen içerisinde üniversite görevlilerinin , öğrencilerinin ve bilgi edinmek isteyen her yaştan tüm araştırmacıların hizmetine sunulmasını sağlar.

Hafta içi ve hafta sonu da dahil olmak üzere 7 gün 24 saat açık kütüphanedir.

Bölümleri ve Hizmetleri

Okuma Salonları
Ödünç Bölümü
Özgün Tezler
Rezerve
Fotokopi
Danışma Bölümü
Süreli Yayınlar
Mikrofilm Bölümü
Görsel Bölüm
İşitsel Bölüm
Özel Koleksiyonlar

Kapladığı Alan 12.330 m2
Oturma Kapasitesi 1.150 kişi
Personel Sayısı 59 kişi + 23 Yarı zamanlı Öğrenci
Toplam adet sayısı 306.330 adet kitap bulunmaktadır.

 

 

Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi

“Milletin Umumi Kütüphanesi” olarak da bilinmektedir.

Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi ilk olarak 25 Temmuz 1922‘de  Maarif     Vekaletinin  alt katındaki odalarda hizmet vermeye başlamıştır. 26 temmuz 1922 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nde “Maarif Umumi Kütüphanesi” başlığı altında kütüphanenin açılışı halka bildirilmiştir. Koleksiyonu büyümeye başlayan kütüphanemiz 1939 yılında  Ulus bölgesinde daha sonra adı Kediseven Sokak olan yerdeki binanın zemin ve bodrum katına taşınmış, oradan da 1971 yılında geçici süreliğine Yenimahalle ilçesine taşınmıştır.

İl Halk Kütüphanesi 1934 yılında kabul edilen ” Basma Yazı ve Resimleri Derleme ” yasasına göre derleme almaya başlamıştır. 2017 yılında Derleme kapsamından çıkan kütüphanemiz sadece halk kütüphanesi faaliyetlerine  devam etmektedir.

Koleksiyon

Kütüphanede 900.000 üzerinde cilt kitap ve süreli yayından oluşan koleksiyonu ile Türkiye’nin en büyük halk kütüphanelerinden biridir.

Bina özellikleri

1944-46 yıllarında Mimar Paul Bonatz tarafından tasarlanıp inşa edilmiş olan Kütüphane binası 4518 m2 arsa üzerine kurulu 3820 m2 kapalı alana sahip U şeklinde birbirine bağlı 3 bloktan oluşmaktadır.

Kütüphanenin Amaçları

Halk kütüphaneleri : cins, yaş, ırk, milliyet, din, dil farkı gözetmeksizin her kesimden kullanıcıya, her türlü kütüphane materyalini çeşitli iletişim yolları ile ücretsiz hizmete sunarak onlara ömür boyu eğitim ve boş zaman değerlendirme imkanı vermektir.

Ankara içinde yayınlanmış tüm yayınları derlemek ve gerekli teknik işlemlerini yaparak ilgili birimlere göndermek,

Fikir ve sanat eserlerinin teknik işlemlerini yaparak, okuyucuların hizmetine sunmak,

Çeşitli kültürel faaliyetler düzenlemek ve programını hazırlamak,

Çevresinde ve bölgesinde bulunan eğitim-öğretim, sanat ve kültür kuruluşları ile işbirliği yapmak ve kütüphane hizmetlerini yaygınlaştırmak.

Çalışma Saatleri

İdari Birimler – Hafta İçi 09.00 – 17.00

Ödünç Verme Birimi (Yetişkin) – Hafta İçi ve Cumartesi günleri 09.00 – 20.30

Ödünç Verme Birimi (Çocuk) -Hafta İçi ve Cumartesi günleri 09.00 – 17.00

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın