Türkler Ne zamandır Var – ilk Türkler Soyu ve Tarihi

yorumsuz
616 views
Türkler Ne zamandır Var – ilk Türkler Soyu ve Tarihi

 

Selam bu yazımızda biz Türkler ne zamandır varız. İlk Türkler kimlerdir ? Türklerin soyu nereden geliyor? Kısacası Türk soy ağacını kısaca özet şekilde kütüphane kaynakçası ile paylaşıyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alımına uygundur. Ah şu çılgın Türkler’i tanıyalım.

 

 

 

Türkler Ne zamandır Var – ilk Türkler Soyu ve Tarihi

Türklere ait ilk yazılı bilgiler, M.Ö.97 yıllarında, Çin tarihi kaynaklarında rastlanır. En eski Türk yurdunun batıda Aral Gölü çevresinden doğuda Orhon ve Tula nehirlerine kadar uzanan geniş toprakları içine alan geniş bir bölgenin oluşturduğu kabul edilir. Söz konusu bu saha, kuzeyde Lena ve Yenisey nehirlerinin orta kesimleri, güneyde ise Siriderya ‘nın kaynak kısımlarına kadar uzanır. Ancak Türk yurdunun esas çekirdeğini, Altay dağları çevresi ile orta Yenisey sahasını teşkil eder.  Bilinen ilk Türk Hz. Nuf Peygamberin oğlu Yafes’in ”TÜRK” ismini verdiği oğludur.

Tarihi kaynaklar, Türk göçünün M.Ö. Bin yılının ortalarında gerçekleştiğini belirtir. Yine bu göçün Altay çevresinde göçebe halinde yaşayan Türk kavimlerinin hayvan sürülerini otlatmak için Aral Gölü istikametinde olduğu kaydedilir.Türk Dünyası, kurmuş olduğu medeniyetlerle, tarihe altın harflerle adını yazdırmıştır. Göktürkler, Karahanlılar, Selçuklular ve Osmanlılar, bu devletlerin en tanınmış olanlarıdır. 20. yüzyılın esaretini, Türk Dünyası içinde ilk kez, yine Osmanlı İmparatorluğunun çekirdeğini oluşturan Türkiye kırmış ve Anadolu’nun şahlanışı ile Kurtuluş savaşı’nda Atatürk önderliğinde son bağımsızlığını kazanmıştır.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Özey, Ramazan, and Hiperlink (Firm). Coğrafya, Sosyal Bilgiler ve Sınıf Öğretmenliği Bölümleri Için Dünya ve Ülkeler Coğrafyası. Hiperlink, 2005.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın