Türkiye uzay ve bilişim teknolojisi

yorumsuz
496 views
Türkiye uzay ve bilişim teknolojisi

 

Türkiye uzay ve bilişim teknolojisi nedir , iletişim özellikleri nelerdir kısaca hakkında bilgi veriyoruz , kütüphane kaynakçalı bilgiler ile kitaptan alıntı yapılmış sizler için özet hale getirilmiştir. Dilerseniz ödeviniz için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Türkiye Uzay ve Bilim Teknolojisi

Doğal uyduların hareketleri ve oluşumlarından yola çıkılarak, 1870’li yıllarda yapay uydu fikri ortaya atıldı. Ancak uzaya ilk yapay uydu olan 1957’de, fırlatıldı. Bu tarihten itibaren bugüne kadar 3000’den fazla uydu fırlatılmıştır. Uzaya uydu gönderilmesi, bugün halen devam ediyor. Yakın gelecekte, başta dünyamızın çevresi olmak üzere Güneş sistemi, insan oğlunun gönderdiği uydularla dolacaktır.

Türkiye, uzaya uydu gönderen ülkelerden biridir. TÜRKSAT adlı uydumuz, Türkiye’nin en önemli bir haberleşme uydusudur. Ses iletişiminin gelişmesi ile radyo yayıncılığı ve telefon haberleşmesi başladı. Matbaanın yaygınlaşmasıyla birlikte yazılı basın dediğimiz gazete ve dergicilik gelişti. Görüntülü iletişimin ortaya çıkışı, iletişimde dev adımların atılmasına yol açtı. Televizyon en etkili bir iletişim aracı oldu. Ardından uydu yayıncılığı ve internet gibi teknolojik gelişmeler kaydedildi. Bütün bu gelişmeler, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de oldu.

Bugün dünyamızın çevresi uzaydan bakıldığında, uydu tarlasına dönüşmüş gibidir. Çeşitli amaçlarla gönderilen bu uydular, uzun süre yörüngesinde dolanırlar. Herhangi bir arıza halinde veya dünya çekim etkisine girdiği takdirde, atmosfer içinde sürtünmeden dolayı parçalanırlar. Bir kısmı da, yeryüzüne parçalanarak düşerler. Bu durumda, insan hayatı için tehlike yaratabilirler.

Bilgisayar ve internet kullanımında, Türkiye son 1 O yıl içinde büyük atılım yapmıştır. Özellikle Türk gençliği, dünyanın geleceği demek olan bilgi teknolojisine, hemen ayak uydurmuştur. Bu gelişme de, gerçekten sevindiricidir. Ancak yeterli değildir. Çünkü dünyaya hakim olmak için teknolojiyi kullanmak yeterli değildir. Türk gençliği eğer ülkesini lider bir ülke yapmak istiyorsa, mutlaka ve mutlaka hem iyi bir teknolojisi ve hem de iyi bir teknoloji üreticisi olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın