Türkiye su projeleri

yorumsuz
728 views
Türkiye su projeleri

Türkiye su projeleri nelerdir , su çalışmaları kısaca hakkında bilgi. Türkiyenin su projeleri, sulama sistemleri , su faaliyetleri kısa özet olarak tek başlık altında derledik. Ödev için düzenlenmiş bilgilerdir. Kütüphane kaynakçalı günceldir. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz .Başlayalım.

 

Türkiye su Projeleri

Ortadoğu’da su savaşları çıkmaması için çeşitli projeler hazırlanmaktadır. Kuşkusuz bunlardan en önemlisi Türkiye’nin hazırlamış olduğu su projeleridir. Ortadoğu bölgesinde su zengini olarak görülen Türkiye, aslında dünya standartlarına göre pek zengin sayılmaz. Çünkü su zengini bir ülkede, kişi başına yıllık su tüketimi ortalama 10.000 m3 olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ise kişi başına 3.000 m3. su düşmektedir. Oysa su konusunda fakirlik edebiyatı yapan Suriye’ de bu miktar 3.500 m3 olarak hesaplanmıştır. Diğer bir hesaplamaya göre; kişi başına düşen su miktarı, Türkiye’ de 1.830 m3. , Suriye’de 2.362 m3., Irak’ta 5.192 m3. kadardır.

Türkiye’nin yıllık su rezervi, ilgili birimlerin verdikleri rakamlara göre; 508 milyar m3• yağmur suyu, 186 milyar m3• akarsu, 10 milyar m3• yeraltı suyu olmak üzere toplam 704 milyar m3.’ü bulmaktadır. Türkiye, bu rezervin ancak 95 milyar m3• ‘ünü kullanabilmektedir. Türkiye, Ortadoğu Ülkeleri’nin su ihtiyacını karşılamak üzere çeşitli projeler hazırlamış ve bunları uygulama aşamasına koymak istemektedir. Türkiye su projeleri başlıcaları şunlardır;

1. Manavgat Su Projesi

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Manavgat çayı, Akdeniz’e, ortalama olarak her gün 4 milyon m3. su boşaltmaktadır. Projeye göre, çayın suları Belen mevki inde depolanacak ve toplanan 500 milyon m3• suyun, 250 milyon m3.’ü tarımda kullanılacak, 250 milyon m3.’ü ise, Akdeniz’e döküldüğü yerde, kıyıdan 1300 m. uzaklıkta, deniz üzerinde yapılacak iki adet platforma sevk edilecek ve buradan tankerlerle, Ortadoğu ülkelerine sevk edilecektir.

2. Büyük Barış Suyu Projesi

Ceyhan ve Seyhan nehirlerinin fazla sularının, Yumurtalık körfezi yakınlarında, borularla Arap yarımadasına taşınmasıdır. İki alternatif hatta ayrılır. Birinci hat (Batı Hattı); Seyhan-lslahiye-Kilis-Hama-Amman-Yanbu-Medine-Mekke-Cidde’ye kadar uzanmaktadır. Bu hattın uzunluğu 2.700 km.dir. Boru hattının günlük su taşıma kapasitesi 3,5 milyon m3. kadardır. İkinci hat ise (Doğu Hattı); Ceyhan-Kilis-Suriye-Ürdün-Suudi Arabistan eski boru hattı boyunca-Kuveyt-Bahreyn-Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ulaşır. Bu hattın uzunluğu 3 .900 km., günlük su taşıma kapasitesi ise 2,5 milyon m3 dolayındadır.

3. Küçük Barış Suyu Projesi

Bu projenin iki alternatifi vardır. Birinci alternatif; Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin suları, boru hattı ile; Suriye, Ürdün, Filistin ve İsrail’e kadar ulaştırılacaktır. İkinci alternatif olarak, boru hattı Suriye’de kalacaktır. Suriye ise, Yarmuk nehrinin sularını kullanmayıp, Taberiye gölüne boşaltacaktır. Buradan İsrail’e ya da Galan tepelerine kadar uzanacak olan su bankası kurulacaktır. Her iki alternatifin amacı, su sıkıntısı olan Suriye, Ürdün, Filistin ve İsrail’e su sağlamaktır.

Türkiye su projeleri olarak , Büyük ve Küçük Barış Su projeleri, üzerinde henüz bir çalışma yok. Manavgat projesi ise, devam ediyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın