Türkiye Milletler Cemiyeti ödev

yorumsuz
394 views
Türkiye Milletler Cemiyeti ödev

Türkiye milletler cemiyeti kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Türkiye milletler cemiyetine neden girdi , hangi amaçla üye oldu, nasıl üye oldu kısa özet bilgiler veriyoruz. Bilgiler farklı ve yenidir. Başka yerde yok. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Ödev için düzenlenmiştir. Başlayalım.

 

Türkiye Milletler Cemiyeti Neden Nasıl Üye Oldu

Milletler Cemiyeti (Cemiyet-i Akvam) I. Dünya Savaşı sonrasında kurulmuştu. Amacı, sorunları barışçı ve diplomatik yollardan çözmekti. Ancak bu cemiyet özellikle İngiltere ve Fransa’nın güdümündeydi. Türkiye, uluslararası düzeyde silahsızlanma çalışmalarına ve “Briand-Kellogg Paktrna” katılmıştı. Ancak Milletler Cemiyetrrıe üye olmamıştı.

1930 yılına gelindiğinde, uluslararası siyaset alanında hızlı değişmeler yaşandı. Türkiye’nin zaman zaman Milletler Cemiyeti’ne girmesi söz konusu olmuşsa da Türkiye; Musul sorununda Cemiyetin İngiltere lehine karar vermesi ve yakın ilişkisi olduğu Sovyetler Birliğini güçlendirmemek gibi nedenlerden dolayı buna yanaşmamıştı (SSCB, Milletler Cemiyeti’ne 1934 te üye olmuştur).

1932’de Yunanistan ve İspanya’nın girişimi ile Cemiyetin 16 ülkesi Türkiye’nin davet edilmesini istediler. Yapılan daveti TBMM kabul etti. 18 Temmuz 1932’de olağanüstü şekilde toplanan Cemiyet hazırda bulunan 43 ülke temsilcisinin oy birliği ile Türkiye’yi Cemiyete kabul etti.

✓ Bu olay Türkiye’nin uluslararası alanda saygınlığını artıran bir gelişmedir.

 

Türkiye ve Milletler Cemiyeti Hakkında Kısa Bilgi

1932-1938 Dönemi. Bu dönemde Türkiye iç sorunlarını hallettiği için dış politikada aktif bir siyaset izlemiş ve saygınlığını arttırmıştır. Özellikle hem Atatürk hem de İsmet İnönü Türkiye’yi II. Dünya Savaşının içine götürecek girişimleri engellemeye çalışmıştır. Böylelikle Milletler cemiyetine üye olmayı amaçlayan yolda ilerlemeler kat edilmeye başlanmıştır. Ardından 1932 ile 1938 dönemleri arasında gelişmeler aşağıdaki gibi seyredilmiştir.

1932-1938 Dönemi

Türkiye’nin Milletler Cemiyeti’ne Girişi (1932)

Balkan Anlamı (1934)

Montreux (Montre) Boğazlar Sözleşmesi (1936)

Sadabat Paktı (1937)

Hatay Meselesi (1939)

 

Önemli Not: Türkiye milletler cemiyeti ile ilgili verdiğimiz bilgiler bu kadardır. Konu zaten kendisi kısa bir konu. Ayrıca ödev içinde sorulabilen , liseye hazırlık ve üniversite soruları olarak ta karşımıza çıkabilen sınavlarda ve yazılılarda çıkan sorularda çok rastlanır.  Bu yüzden Türkiye milletler cemiyetine neden üye ve nasıl üye oldu sorusunun cevabını unutmamanızı ve not almanızı tavsiye ediyorum. Başarılar.

Not 2: Sitemizde her türlü ödev ve her türlü bilgi bulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey arama yapmak. Eğer arama yapar da bulamazsanız o zaman ödev sor kısmından bize iletin 24 saat içinde sorunuz konu olarak sitemize eklenir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın