Türkiye Balıkçılık ve Su ürünleri Kısaca

yorumsuz
367 views
Türkiye Balıkçılık ve Su ürünleri Kısaca

 

Türkiye Balıkçılık ve su ürünleri özellikleri nelerdir , Türkiye’de yapılan balıkçılık ve su ürünleri hakkında kısa bilgi veriyoruz. Dilerseniz ödeviniz için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmış kısa özet olarak düzenlenmiştir. Başlayalım.

 

 

 

Türkiye Balıkçılık ve Su Ürünleri Hakkında Bilgi

Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Bu nedenle önemli bir su ürünleri potansiyeline sahiptir. Ancak arzu edilen düzeyde balıkçılık yapılmamaktadır. Türkiye’de deniz balıkçılığı sektöründen avlanan balık miktarı, yıl geçtikçe artmaktadır. 1060’lı yıllarda 80 bin ton olan üretim, 1995 yılında 557 bin tona yükselmiştir.

Karadeniz kıyılarında hamsi avcılığı önemli bir uğraşıdır. Ülkede tutulan balıkların % 83’ü Karadeniz’den tutulur. Boğazlar, Marmara Denizi ve diğer denizler, balıkçılık için önemli potansiyel oluştururlar.

Türkiye’de görülen Balıkçılık ve su ürünleri özelliklerinde en çok görülen etkinlik Akarsu ve göllerde balıkçılık yapılmasıdır. Özellikle son yıllarda alabalık üretme tesislerinin sayısı hayli artmıştır. Öte yandan doğal ve baraj göllerimizde, balıkçılık yapılmaktadır. Tatlı su balıkçılığı, yıl geçtikçe gelişmektedir. 1960’lı yıllarda 7,2 bin ton olan tatlı su ürünleri üretimi, 1995 yılında 45 bin tona ulaşmıştır.

Akarsu ve baraj göllerinde yapılan kültür balıkçılığı ise yıl geçtikçe büyük önem arz etmektedir. Özellikle son yıllarda barajların sayılarındaki artışlar, kültür balıkçılığını olumlu yönde etkilemektedir. 1995 yılında kültür balıkçılığı üretimi 22 bin ton olmuştur.

Gerek denizlerimizde ve gerekse akarsu ve göllerimizde, bilinçsiz olarak yapılan avlanmalar, balık türlerinin ve sayılarının azalmasına yol açmak-tadır. Bu nedenle balıkçılık faaliyetleri, önceden belirlenen bir plan dahilinde sürdürülmelidir.

Türkiye balıkçılık ve deniz ürünlerine gereken önemi verirse, elbette üretimini kat kat artıracaktır. Üretimin artması demek, hem gıda ihtiyacının karşılanması ve hem de ihraç edilmesi bakımından ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Sağlanan bu katkı, aynı zamanda ekonomik gücü oluşturacaktır.

Not: Sayfamızda aradığınız her ödevi bulabilirsiniz. Arama yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca ödev sor kısmından bulamadığınız ödevleri sorarsanız 24 saat içinde ödeviniz sitemize eklenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın