Türk sanat müziği özellikleri ve Kaç Gruba Ayrılır

yorumsuz
926 views
Türk sanat müziği özellikleri ve Kaç Gruba Ayrılır

 

Merhaba bu yazımızda Türk Halk müziği özellikleri nelerdir. Özellikleri bakımından kaç gruba ayrılır. Türk halk müziği enstrümanları nelerdir. Türk Sanat müziği özellikleri ve çeşitleri nelerdir. Sizlerle paylaşıyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Türk sanat müziği özellikleri ve Kaç Gruba Ayrılır

Türk halk müziği, Türkiye’nin çeşitli yörelerinde farklı ağızlar ve formlarda söylenen Türkçe yöresel etnik müziklerin tümü. Yapısal olarak Folklorun bir parçasıdır. Türk halk müziği, kısaca (THM) sözlü halk müziği ve sözsüz halk müziği olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine genel olarak türkü adı verilir. Sözsüz halk müziği ise düzenli yöresel çalgı ezgileridir. Türk halk müziği kapsamında dikkate alınan eserler, klasik ve modern olmak üzere ikiye ayrılır:

Klasik Türk halk müziği, çeşitli yörelerden derlenmiş birçoğu anonim olan türkülerden ve sözsüz halk müziklerinden oluşur. Anonim eserlerin sözü ve bestesinin kime ait olduğu bilinmez ve yöreye mal olmuştur.

Modern Türk halk müziği ise, 1970’li yıllardan sonraki dönemde eski yöresel müzik kalıpları örnek alınarak oluşturulmuş, sözü ve bestesi belli olan halk müzikleridir.

 

Türk halk müziği enstrümanları

1-Telli Çalgılar

a) Mızrapla çalınanlar
b) Parmakla çalınanlar
– Bağlama
– Tar

2-Yaylı Çalgılar
– Kabak Kemane
– Karadeniz Kemençesi

3- Nefesli Çalgılar
– Zurna
– Kaval
– Çığırtma
– Mey
– Tulum
– Sipsi
– Çifte

4-Vurmalı Çalgılar
– Davul
– Nağara
– Tef
– Kaşık

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın