Tropikal Kuşağın Bitki Formasyonları

yorumsuz
729 views
Tropikal Kuşağın Bitki Formasyonları

Selam bu yazımızda Dünya üzerinde bulunan bitki kuşaklarından tropikal kuşağın bitki formasyonları nelerdir , hangileridir , özellikleri nelerdir? sorusunu kısaca kütüphane kaynaklı cevaplıyoruz. Bitki kuşakları araştırma ödeviniz için 4 çeşidi de ayrı ayrı sitemizde bulabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

Dünya üzerinde, dört büyük bitki kuşağı bulunmaktadır. Bunlar; 1. Tropikal kuşağın bitki formasyonları, 2. Subtropikal kuşağın bitki formasyonları, 3. Orta kuşağın bitki formasyonları ve 4. Kutup bölgelerinin bitki formasyonları kuşaklarıdır.

Tropikal Kuşağın Bitki Formasyonları

Tropikal kuşağın bitki formasyonları; dönenceler arasında kalan kuşaktır. Tropikal kuşakta; l. Nemli tropikal ormanlar, 2. Devri Yağışlı tropiklerin formasyonları a) Savanlar ve Savan Ormanları, b) Muson Orınanları c) Devri Yağışlı tropiklerde yükselti katları 3. Yarı çöller ve çöller yer almaktadır. Nemli Tropikal arınanlar, Kontinental ekvatoral iklim tipi ile tropikal enlerde kıtaların doğu kıyılarında görülen Subekvatoral iklim tipinin görüldüğü alanlarda geniş yayılış göstermektedir. Bu alanlar; Orta Kongo ve Yukarı Gine kıyıları, Amazon havzası, Orta Amerika’nın doğu kıyıları ve Antiller, Güneydoğu Asya kıyıları, Endonezya ve Avustralya’nın kuzeydoğu kıyılarıdır. Nemli tropikal ormanların özellikleri; gür olması, floristik bakımdan son derece çeşitli olması, ağaçların boylarının fazla olması ve gövde kalınlıklarının ince olması, epifitlerin çok fazla olmasıdır.

Devri Yağışlı tropiklerin bitki formasyonları; Tropikal kuşağın sınırları içinde, devri olarak yağış alan sahalarda görülmektedir. Bu formasyon, savanlar ve savan ormanları, muson ormanları olarak ikiye ayrılır. Burada yağışa bağlı olarak savan adı verilen çok yüksek boylu otluk alanlar ve savan ormanları gelişmiştir. Savanlar, Güney Amerika’da ekvatorun güneyinde, Afrika’nın muhtelif kısımlarında (Sudan), Hindistan ve Avustralya’ da geniş yer kaplarlar. Savanlar; 1. Nemli savanlar, 2. Kuru savanlar ve 3. Dikenli savanlar olarak üçe ayrılırlar. Nemli savanlar, yüksek boylu otlar ve daima yeşil galeri ormanlarını ihtiva eder. Kuru savanlar, kuraklığa uyum gösteren otlar ve ormanlardan teşekkül eder. En kurak savan bölgelerinde ise dikenli savanlar hiikimdir. Ağaç ve çalılıklar geniş yer kaplar. Muson ormanları, muson ikliminin görüldüğü bölgelerde yayılış alanı göstermektedir. Hindistan, Çin Hindi ve Sunda adalarında geniş yer tutarlar. Liyanlar, epifitler ve bambular bakımından zengin türler içermektedir.

Devri yağışlı tropiklerde yükselti katlarında bitki örtüsünün değişimi tedrici bir şekilde olur. Alçak kesimlerde kuru savanlar, orta kesimlerde dağ savanları ve daha yüksek kesimlerde kurakçıl çalılıklar ve daha yukarıda puna katına çıkılır. Yarı çöller (çölümsü stepler) ve çöller; Tropikal kuşağın en az yağış alan bölgeleridir. Afrika’da Sahra, Namib, Asya’da Arabistan, Kuzey Amerika’da Meksika ve Güney Kaliforniya, Avustralya’nın iç ve batı bölgeleri, dünyanın başlıca çöllerini oluşturmaktadır. Çöllerin çevresinde yer alan devri yağışlı bitki formasyonları olan savanlardan çöllere doğru gidildikçe, yarı çöller bölgelerinde kurakçıl steplere geçilir. Çöl stepleri iki tipe ayrılır. Birinci tipte olanlar, soğanlı ve yumrulu bitkiler ve bir yıllık otlardır. İkinci tipte ise uzun ömürlü bitkilerdir. Yarı çöllerde, yağışın görüldüğü zamanlarda, kısa süreli olarak yeşerirler ve yağışın kesilmesiyle birlikte hemen kururlar. Yağıştan yoksun olan asıl çöl bölgeleri ise, bitki örtüsünden tamamen yoksundurlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın