Tom Cruise Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

yorumsuz
458 views
Tom Cruise Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

Bizim biyografi yeni. Tom Cruise kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi verip , kütüphane kaynakça ile Tom Cruise biyografisi kısa özet şekilde sizler için paylaşıyoruz. Dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Hadi şu artisti tanıyalım.

 

 

 

 

TOM CRUİSE (D. 03 Temmuz 1962 New York, ABD)

Tom Cruise’in tam adı Thomas Cruise Mapother ‘dür. Annesi Mary Lee öğretmen, babası Thomas Cruise Mapother ise elektrik mühendisidir. Tom Cruise, öğrenim gördüğü Glen Ridge Lisesi öğrencilerinin oynadığı “Guys and Dolls” adlı oyunda sahneye adımını attı. Sinemaya 1979 yılında Franco Zeffirelli’nin “Endless Love” “Sonsuz Aşk” adlı filmiyle başladı. Ardından 1981 yılında George C. Scott, Timothy Hutton ve Sean Penn ile birlikte rol aldığı Taps‘da oynadı. İlk kez Altın Küre ödülüne aday gösterildiği 1983 de “Risky Bussiness / Riskli İş” filminde, 1986 yılına gelindiğinde Top Gun adlı filmde oynadı. 1996’da oynadığı Jerry Maguire ise en iyi aktör dalında ikinci kez Oscar’a aday gösterilirken, en iyi aktör dalında Altın Küre ödülünü kucakladı.

2000 yapımı Magnolia / Manolya adlı filmde ‘en iyi yardımcı erkek oyuncu’ dalında bir kez daha Altın Küre ödülüne layık görüldü. “Görevimiz Tehlike 2″ için 75.000.000 $ alarak,” bir film için en yüksek ücret alan aktör” ünvanını kazandı.İlk evliliğini 1987 yılında 24 yaşındayken yaptı. O dönemin ünlü kadın oyuncularından 31 yaşındaki Mimi Rogers ile evlenmişti ve eşi kendisinden 7 yaş büyüktü. Son Evliliği: Katie Holmes ( 18 Kasım 2006 -günümüz ) 18 Nisan 2006 doğumlu Suri adında bir kızı vardır.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın