Thomas Alva Edison kimdir kısaca hayatı

yorumsuz
932 views
Thomas Alva Edison kimdir kısaca hayatı

 

Selam bu yazımızda kütüphane kaynaklı olarak mucit Thomas Alva Edison kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi verip , biyografisi kısa özet şekilde sizlerle paylaşıyoruz. Ödev için kullanıma uygundur tek sayfa çıktı alabilirsiniz.

 

 

 

 

THOMAS ALVA EDİSON (D.11 Şubat 1847 Ö. 18 Ekim 1931)

Thomas Alva Edison Amerikalı mucit ve işadamı. Pek çok önemli cihazve makine icat etmiştir. Bunların en iyi bilinenleri ampul, fonograf, sinema makinesidir. Okula başladığı dönemde algı yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı ve ilerleyen yıllarda öğretmeninden özel ders aldı. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duydu; bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi.

Edison’un şansı altın borsasının düzenlenmesinde kullanılan telgrafın bozulması üzerine döndü. Borsa yetkililerinin istemi üzerine aygıtı ustaca tamir eden Edison, Western Union Telegraph company’den geliştirilmekte olan telgraflı kayıt aygıtları üzerinde yetkinleştirme çalışması yapma önerisi aldı.21 Ekim 1879’da özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan karbon flamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı. Üç yıl sonra New York sokakları bu lambalarla aydınlandı. İki kez evlenen Edison’un altı çocuğu oldu. Yaşamının sonuna değin yeni buluşlar yapmak için uğraş verdi. Tam 1093 tane buluşu vardır.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın