Temel Haklar Neledir Amacı Nedir

yorumsuz
581 views
Temel Haklar Neledir Amacı Nedir

 

Bu konu da temel hak ve özgürlüklerimiz nelerdir, temel haklarımızın neler olduğunu biliyor musunuz? Bu hakların amacı nedir? Düşüncenizi paylaşınız adlı ödevi yapıyoruz. Peki en temel haklar nelerdir. Bu hakların amacı nedir kısa ve ne şekilde maddeler halinde hakkında özet bilgi vererek açıklıyoruz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

 

Temel Hak ve  Özgürlüklerin Amacı

İnsanoğlunun doğduğu andan itibaren Dünya’nın neresinde olursa olsun yaşama hakkı bulunmaktadır. Her insan Dünya’ya doğarak geldiği için her insan Dünya yüzeyinde eşit en temel haklarla kabul edilir. Bu yüzden bir insan diğer insanın özgürlüğünü kısıtlamadığı sürece tüm insanlık haklarından yararlanma imkanına sahiptir. Temel hakların amacı insanoğlunun varlığını ve geleceğini korumak yaşımını adaletli sürdürmesini sağlamaktır.

Temel Haklar

Yaşama hakkı : Yaşama hakkı kaldırılamaz ve sınıflandıramaz. insanoğlunun en temel hakkıdır.Herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.

Düşünme Özgürlüğü : Düşünme özgürlüğü insanların en temel haklarındandır. İstediği gibi düşünme düşündüğünü dile getirme hakkı bulunmaktadır.

Kanun önünde eşitlik hakkı :  Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

Sağlık hakkı : Tüm insanların bireysel olarak sağlıklı yaşama , sağlığını koruma hakkı bulunmaktadır.

Eğitim hakkı : Her insanın istediği takdirde eğitim görme hakkı bulunmaktadır.

İnanç özgürlüğü : Düşünme özgürlüğü hakkı bulunan her insanın dolayısıyla inanç özgülüğü de bulunmaktadır. İstediği her dine her inanca sahip olabilir. Zorlama yoktur.

ibadet hakkı : İnanç özgürlüğü olan her insanın inancına göre istediği şekilde ibadet etme hakkı bulunmaktadır.

Özel Hayat Gizliliği : İnsanların toplumsal yaşantısı dışında bireysel hayatlarında özel olarak sınıflandırılan özel yaşam hakları vardır. bu haklar ihlal edilemez. Cezalandırılır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın