Teknolojinin Doğaya ve insan Hayatına Etkileri Nelerdir

yorumsuz
1.459 views
Teknolojinin Doğaya ve insan Hayatına Etkileri Nelerdir

 

Selam. Bu yazımızda Teknolojinin Doğaya ve insan Hayatına Etkileri Nelerdir , teknolojinin insan hayatına etkileri , teknolojinin doğaya zararları ve faydaları konusunu işleyeceğiz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

 

 

Teknolojinin doğaya ve insan hayatına hem olumlu hemde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bunlar kıyaslanamaz düzeydedir ancak olumlu etkileri daha fazla görülmektedir. Bu etkilerden bahsedecek olursak:

Olumlu Etkileri

1) Teknoloji mal ve hizmetlerin üretimini arttırdı . Örnek olarak el tezgahlarından atölye çağdaş fabrikalara geçiş teknolojik makineler yapımı destekler .

2-) Teknolojik gelişmeler eşliğinde yeni iş sahalarını oluşturur . Örnek cep telefonu ve bilgisayar çeşitleri alanında meydana gelen gelişmeler eşliğinde yedek parça tamir vb. sektörlerin gelişmesini tetiklemiştir . Daha çok yüksek bir yaşam standardı ortaya çıkar. Dünyaya açılmak gibi imkanlar sunar.

3-) Yaşam standartlarını yükseltir

4-) Mal ve hizmetleri üretmek amaçlı gerek kalan iş gücü miktarını azaltır . İş gücü sıkıntısı kalan yerlerde yapımı desteklemek amaçlı mevcut teknolojik gelişmeler yapımı hızlandırır iş gücü açığını kapatarak yapımı destekler.

 

Olumsuz Etkileri

1) Teknolojik aletlerin bir kısmının zararlarının yanında yararları da vardır ancak; Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının hala bir yararı bulunamamıştır. Şu an bile dünyada 27000 nükleer silah var ve bunlardan 4000’i her an harekete geçebilir.

2) Bir çok çocuk ve yetişkin bilgisayar karşısında fazlasıyla zaman geçirmektedir. Bunun sonucunda da bel fıtığı, boyun fıtığı, bel ve boyun ağrıları, obezite gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Teknoloji bu hastalıkları tedavi edebilse de hastaların çektiği acıların bedeli asla ödenemez.

3) Sosyal ve psikolojik sorunlar Hızlı gerçekleşen teknolojik gelişmeler toplumun bu teknolojik gelişmelere yak uyduramaması farklı psikolojik sıkıntıları eşliğinde getirir

4) Doğal kaynakların tükenmesi Teknolojik gelişmeler seri yapımı destekler insanların yaşam standartları amaçlı üretilen ürünler tüketimi hızlandırır . Tüm bu üretim faaliyetleri amaçlı kullanılan doğal kaynakların ek olarak çabuk ve ek olarak birçok kullanılması dünyadaki naturel kaynak rezervini hızlandırır . Yakıt üretimindeki yükseliş doğal gaz tüketimi yeşil alanların orman alanlarının tahrip edilmesi örnek verilebilir .

Neticede değişen teknoloji ve yeni cihazlar hayatımıza yön vermektedir. Hayatımızı kolaylaştıran icatları kullanarak zaman kazanmaktayız. İnsan sağlığı ve tabiata zarar vermeyecek her türlü gelişimi hayatımıza entegre etmek gerekir. Önemli olan insana ve doğa zarar verecek gelişmelere iyice incelemek gerekir. Zararın neresinde dönülürse kardır. Yeter ki duyarlı olalım, sağlığımıza ve geleceğimize sahip çıkalım.

Yahya KARAKURT  dan alıntı yapılmış kısaltılarak derlenmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın