Teknolojik Gelişmeler ve ilham kaynakları

yorumsuz
724 views
Teknolojik Gelişmeler ve ilham kaynakları

Teknolojik gelişmeler nasıl gerçekleşir kısaca hakkında bilgi veriyoruz.  Günümüzde teknolojik gelişmelere ilham kaynağı olan canlılar hayvanlar ve bitkiler vardır. insanlar kaynak  olarak bu canlıları kullanarak teknoloji gelişmektedir. Bilgiler güncel ve kütüphane kaynakçalı olarak sizlere sunulmuştur. Başlayalım.

 

Teknolojik Gelişmeler ve Canlılar

Doğada var olan bir çok canlı türü günümüzde kullanılan teknolojik tasarımların ortaya konulmasında ve geliştirilmesinde ilham kaynağı olmuştur. Canlılar örnek alınarak insan hayatını kolaylaştıran yeni buluşlar ve teknolojik uygulamalar yapılmaktadır. Bu buluşlarla ilgili bazı örnekler aşağıda verilmiştir. Helikopter böceği (yusufçuk böceği) olarak bilinen bir böcek türü, uçuş metodu ve denge sistemi yönüyle helikopter tasarımı için model olmuştur.

• Balıkların baş ve vücut şekli taklit edilerek en düşük hava sürtünme katsayısına sahip otomobiller üretilmiştir. Bu şekilde %20’ye yakın yakıt tasarrufu sağlanabilmiştir.

• Yunusların burun yapısı, sürtünmeyi azaltarak su ortamına çok yüksek hıza ulaşmayı sağlarken; kuyruk yüzgeci ise suyun yüzeyinde itici güç oluşturan bir motor görevi görmektedir. Yunusların burun ve kuyruk özellikleri daha hızlı uçakların üretilmesine ilham kaynağı olmuştur. Yine yunuslarda var olan bazı özellikler incelenerek günümüzde kullanılan ve sonar adı verilen ses dalgaların kullanarak cisimlerin uzaklık ve konumlarını tespit etmeye yarayan cihaz tasarlanmıştır.

• Yarasaların çevreye yaydıkları ses dalgaları sayesinde hareket yönünün ve hızını belirleyebilmesi özelliği radar cihazlarının üretilmesine model olmuştur.

• Teleskoplara daha geniş alanların gözlenebilmesi için arıların altıgen şeklindeki gözlerine örnek alınarak altıgen şeklinde aynalar takılmıştır.

• Karda rahatça yürüyebilen hayvanların ayak yapısına bakılarak, geniş, uzun ve yayvan kar ayakkabıları tasarlanmıştır.

• Birçok alandaki arama – kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere; böcek gibi uçabilen ve karınca gibi istenilen yerlere girebilen robotlar üretilmiştir.

•  Halen aktif olarak Dünyanın bir yerlerinde hayvanlara ve bitkilere bakılarak sadece aralarında bir bağlantı kurularak yeni teknolojik gelişmeler ve icatlar keşfedilmektedir.

• Günümüzde gelişen ve teknoloji aktif olarak kullanılmaya başlandığı sektörler arasında tarım da ön plana çıkmaktadır. Bu aşamada  Türkiye’de tarım faaliyetlerinin %70 lik kısmı hayvansal gübre ile yapılmaktadır. Son yıllarda solucan gübresi ve  yarasa gübresi , tüm bitki ve ağaçların ihtiyaçlarının tamamını organik olarak karşıladığı , tarım sektöründe kimyasal gübrelere olan ihtiyacın azaltılacağı öngörülmektedir.

Teknolojik gelişmeler ve , teknolojik gelişmelere ilham kaynağı olan canlılar konusu burada bitmiştir. İşinize yaradıysa yorum bırakmayı ihmal etmeyin.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın