Tasarım elamanları ve tasarım ilkeleri Nelerdir

yorumsuz
1.864 views
Tasarım elamanları ve tasarım ilkeleri Nelerdir

 

Bilgisayar dersi , teknoloji ve sanat dersi ödevi olan tasarım elemanları ve tasarım ilkeleri nelerdir. Bunlar hakkında kısa bilgiler veriyoruz. Bilgisayar tasarım elemanları isimlerini ve ilkelerini paylaşıyoruz. Sayfamızı arkadaşlarınıza önermeyin.

 

 

 

 

Tasarım elamanları ve tasarım ilkeleri

Tasarım Elemanları

1-Çizgi
Ürün veya çalışmalarda sık sık karşımıza çıkar. Çizgiler yön ve hareket gösterir. Yönlendirir. Şekil ve formları ayırır veya birleştirir.

2-Şekil
Farklı renk, değer ve dokularla oluşturduğu kapalı bir çizgisel ögenin çevrelediği alan olarak tanımlamak mümkün. Şekil, ayrıca yükseklik ve genişliğe sahip iki boyutlu nesne olarak da tanımlamak mümkün.

3-Renk
Renk ışığın cisimlere çarptıktan sonra yansıyarak görme duyumuzda bırakmış olduğu etkidir. Dolayısıyla renk ışığın bir özelliğidir. Renkler insanların üzerinde birçok değişik duygular uyandırırlar. Gerçek dünyada gözümüzün algılayabildiği toplam renk sayısı milyonun üzerindedir. Genelde sıcak renkler uyarıcı, soğuk renkler ise gevşetici ve dinlendirici etki bırakırlar. Sıcak renk grubu sarı, kırmızı ve turuncu renklerden, soğuk renk grubu ise yeşil, mavi ve mor renklerden oluşur.

4-Doku

Bir nesnenin dokunsal hissi veren yüzey kalitesidir. Doku hissetme hissini uyandırır. Görsel doku, işaretlerin ve şekillerin tekrarlanması yoluyla da oluşturulabilir.

5-Alan

Ürün veya somut bir nesne üzerinde görsel yüzeydir. Görsel materyalde alan kullanımı materyalin anlaşılabilir olmasını sağlar. Ürünlerde kullanılan doku, renk veya şekil gibi unsurlar alanın etkili kullanılmasıyla estetik kazanır. Görsel materyallerde alan kullanımı materyalin anlaşılabilir olması açısından büyük önem taşır. Kapalı (dolu) ya da açık (boş) alanlar olarak ikiye ayırabileceğimiz alan kullanımına en güzel örneklerden biri dergi ya da kitap tasarımlarıdır.

6-Biçim
Bir alan, değer, renk ve doku farklılıkları nedeniyle sınırları belirlenmiş olarak algılanır ki buna biçim denir. Biçim, çizgi, renk açık ve koyudan oluşmuş yüzeydir. Lekelerle bir biçim oluşturabildiği gibi, kolaj tekniğiyle de biçimler oluşturulabilir. Diğer bir deyişle biçim, bir nesnenin dış sınırlarıdır.

7-Değer
Işığın bir özelliğidir. Parlaklık veya ton olarak da adlandırılır.

 

Tasarım İlkeleri

Bütünlük

Her bir parçanın tek olarak değil bütünsel olarak anlam kazanması demektir. Tasarım ilkelerinin en önemli aşaması bütünlüktür. Çoğunlukla en zor olanı da bütünlük ilkesidir. Tasarımın daha bütün görünmesini sağlayan bu ilke sayesinde bütün unsurlar tasarımı desteklemektedir.

Farklılık

Herhangi bir öğenin karakterini farklılaştırmak ve değiştirmek anlamına gelmektedir. Bütünlük ilkesinin tamamlayıcısı olan farklılık ilkesi, görsel ilginin yaratılması amacı ile gereklidir. Nasıl ki bütünlük olmaz ise tasarım oluşturulamazsa, farklılık olmadan da tasarımın oluşturulması mümkün değildir.

Vurgu

Bir tasarımda odak noktasını yaratan vurgu, en önemli olan alana nasıl dikkat edileceğini göstermektedir. Vurgu olmadan resme dikkat çekilemez. Bu aşamada ön planda olması gereken unsur ve ikinci planda kalması gereken unsur arasında gerçekleştirilmiş olan yön, doku, renk, biçim, ton veya çizgi kontrastı sağlanmaktadır.

Denge

Tasarımın son ilkesi de dengedir. Tasarımın görsel ağırlığının eşit olarak dağıtılması anlamında kullanılmaktadır. Herhangi bir tasarımda denge ilkesi var ise, o tasarımın kendisi ile barışık olduğu anlaşılır. Dikey eksen etrafında oluşan görsel denge, görsel ağırlığın eşit olarak dağıtılmasıdır.

Bir tasarımda iki farklı denge unsuru vardır. Bir eksene göre aynı mesafede olma anlamında simetrik denge, bir eksene göre farklı mesafelerde olma anlamında ise asimetrik denge kullanılmaktadır. Etkili bir tasarım için tasarımın unsurlarına ve ilkelerine önem verilmelidir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın