Tarkan Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

yorumsuz
514 views
Tarkan Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

 

Güncel biyografi. Tarkan kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Kütüphane kaynaklı Tarkan biyografisini kısa özet olarak sizlerle paylaşıyoruz. Ödev için çıktı alımına uygundur tek sayfa Tarkan geçmişi sadece burada…

 

 

 

 

TARKAN(D. 17 Ekim 1972 Alzey, Rhineland-Palatinate, Almanya)

Tarkan Tevetoğlu, kısaca Tarkan olarak bilinen, Türk pop şarkıcısıdır. 1991 yılından bu yana yaptığı müzikle yurtiçi ve yurtdışında birçok başarı elde edip, ödüller kazanmıştır. 20 milyona yakın plak, kaset, CD ve şarkı satmış Başarıları nedeniyle Türk basını tarafından Megastar, yurtdışında ise Boğaz’ın Prensi olarak nitelendirilmektedir.Tarkan, 17 Ekim 1972 yılında Almanya’nın Frankfurt yakınlarındaki Alzey kasabasında doğdu. Aslen Rizeli İkizdere’li bir aileden gelen Tarkan, 6 çocuklu ailenin 5. çocuğu. Almanya’da bir süre yaşadıktan sonra, 1986’da ailesiyle Türkiye’ye döndü.ilk Tarkan albümü Yine Sensiz, 1992’nin sonunda Türkiye’de yayınlandı ve müzik dünyasında geniş yankı uyandırdı. Albümün çıkış şarkısı “Kıl Oldum Abi” kısa sürede ulusal radyoların ve gece kulüplerinin vazgeçilmez gözdesi oldu. Kendi şirketi HITT Müzik & Prodüksiyon’u kurdu. Şarkılarıyla Avrupa ülkelerinde de ilk 20’de yer buldu. Bu başarıların da etkisiyle ilerleyen yıllarda “Şımarık”‘ın 10’dan fazla dilde 20’den fazla cover’ı yapıldı.

Albümle beraber Tarkan, birçok ülkede konserler verirken, yurtdışında televizyon programlarına katıldı, birçok yayın organına röportajlar verdi. Avusturya’da dünyanın en büyük müzik festivallerinden Danube Island Festival’da “headliner” olarak 300.000 kişinin önünde sahne alıp, Almanya’nın önemli müzik şovlarından The Dome’da ve ünlü Alman komedyen Stefan Raab’ın Stock Car Race isimli programında şarkı söyledi.Adımı Kalbime Yaz, çıkışından itibaren iki hafta içinde 300.000 resmi satış adedine ulaştı. Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda verdiği tam 8 konserde Türkiye’de bir ilktir.

Konserine gelen seyircisiyle evlenen Tarkan 2011 yılında en fazla para kazanan Türk sanatçıdır. Sadece 4 ayda 10milyon dolar kazanmıştır.Şubat 2012’de İspanya’da ispanyollar tarafından oylanan listede Tarkan “Adımı Kalbine Yaz mix” parçası ile 1 numarada yer aldı, listede 5. sırada Madonna, 7. sırada Shakira’yı geride bırakmıştır. Mart 2012’de Tarkan, Coca Cola ile yeniden anlaşarak rekor düzeyde 10.110.000$ karşılığında Haziran 2012’de ve temmuzda yapılacak Fanta konserleri için anlaştı. 2012 mart ayında Tarkan, özellikle yurtdışı konserlerinde rahat ulaşım için 3.5 milyon dolara uçak satın aldı.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın