Subtropikal Kuşağın Bitki Formasyonları ve özellikleri

yorumsuz
671 views
Subtropikal Kuşağın Bitki Formasyonları ve özellikleri

Selam bu yazımızda Dünya üzerinde bulunan bitki kuşaklarından subtropikal kuşağın bitki formasyonları nelerdir , hangileridir , özellikleri nelerdir? sorusunu kısaca kütüphane kaynaklı cevaplıyoruz. Bitki kuşakları araştırma ödeviniz için 4 çeşidi de ayrı ayrı sitemizde bulabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

Dünya üzerinde, dört büyük bitki kuşağı bulunmaktadır. Bunlar; 1. Tropikal kuşağın bitki formasyonları, 2. Subtropikal kuşağın bitki formasyonları, 3. Orta kuşağın bitki formasyonları ve 4. Kutup bölgelerinin bitki formasyonları kuşaklarıdır.

Subtropikal Kuşağın Bitki Formasyonları

Subtropikal Kuşağın bitki formasyonları, başlıca üç bitki formasyonuna ayrılırlar. Bunlar; 1 . Akdeniz bitki formasyonu, 2. Orman formasyonu, 3. Step, yarı step ve çöl formasyonlarıdır. Akdeniz bitki formasyonu, Subtropikal iklim kuşağı içersinde, kıtaların batı taraflarında kışları yağışlı , yazları kurak geçen iklim sahalarında gelişmiştir. Akdeniz kıyılarında geniş yer tutar. Ayrıca Kuzey Amerika ve Güney Amerika’nın Subtropikal batı kıyılarında, Güney Afrika’nın Cap bölgesinde görülmektedir. Bu formasyon iki tipe ayrılır. Bunlar; Orman formasyonu ve çalı formasyonu. Çalı formasyonu içersinde maki ve garigler, orman formasyonu içersinde ise meşe türleri, kızılçam ve karaçam türleri en yaygın olanlarıdır. Orman formasyonu, Subtropikal kuşakta, kıtaların doğu taraflarında, yazları yağışlı geçen bölgelerde gelişmiştir.

Kuzey Hindistan’ da Himalayaların güney eteklerinde, Güney Çin, Güney Afrika’nın doğu kıyıları, Meksika, Bolivya , Güney Brezilya ve Kuzeybatı Arjantin’de, And dağlarını doğu yamaçlarında nemli Subtropikal ormanlar geniş yer kaplamaktadır. Bu formasyon, kurak mevsimde yaprağını döken muson ormanları ve kuru ormanlar karakteri taşır. Step, yarı çöl ve çöller, Subtropikal kuşak içersinde, Kontinental kurak Subtropikal iklim sahalarında görülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın