Söyleşi nedir , örneği ve kuralları

yorumsuz
511 views
Söyleşi nedir , örneği ve kuralları

Söyleşi nedir , nasıl yapılır kısaca açıklıyoruz. . Söyleşi örneği ve yapma kuralları nelerdir. Nelere dikkat edilmelidir maddeler halinde kısa özet ödev için düzenlenmiştir. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilirsin. Başlayalım.

 

Söyleşi Nedir Kısaca

Diğer adı sohbettir. Genellikle güncel olayları konu alan, makale planı ile fakat konuşma havası içinde yazılan yazılardır. Yazar görüşlerini konuşma üslubuyla senli-benli bir dille ifade eder. Konu fazla derinleştirilmez. Her şey sohbetin konusu olabilir. Sohbet okuyucuya sıkmayacak kadar kısa olmalıdır. Bu yazılarda bir fikri ispatlama ya da kabul ettirme amacı yoktur.
Cümleler konuşma dilinin cümleleri gibidir. Yazar belirli aralıklarla karşısındakine sorular yöneltir. Okuyucuyu düşünmeye ve odaklanmaya yöneltir.

Söyleşi Örneği

Söyleşi ismi : Sevimli Olabilirsiniz

Bu dünyada insanların sahip olacakları birçok nimet vardır. Bunlar o kadar çeşitlidir ki, saymaya kalksak kolay kolay bitiremeyiz. Ama, bunlardan biri vardır ki değeri dünya nimetlerinin en değerlisi sayılan para ile de ölçülemeyecek kadar yüksektir. Bu, nedir biliyor musunuz? Sevimli olmaktır. Başkaları tarafından sevilir, hoşa gider, etrafına rahatsızlık vermez, hatta aranır, özlenir bir insan olmaktır. Tabiatın bu nimetinden faydalanmış insanların çok olduğunu ileri sürmek ne yazık ki, biraz güçtür. Ama burada bir mesele var: Acaba, sevimli olmak insanlara tabiatın bir nimeti midir?

Eğer öyle olsaydı bazı insanlar sevimli olarak dünyaya gelecekler, sevimli olarak gelmeyenler de bu nimetten yoksun bıraktıkları için talihlerine küsüp oturacaklardı, öyle mi? Ben o kanaatte değilim. Sevimli olmak da zengin olmak gibi sonradan, çaba harcanarak elde edilen bir nimettir. Bir insan zengin olmayı aklına koyarsa, birçok örnekler gösteriyor ki, sonunda mutlaka zengin oluyor. Şimdi aranızda bu sözüme karşı çıkacaklar bulunduğunu biliyorum. Onlar: “Dünyada zengin olmayı kim istemez?” diyeceklerdir, şüphe yok ki herkes istiyor, ama istemek yetmez ki!

Hepimiz öldükten sonra cennete gitmeyi istiyoruz. Ama dünyada iken, cennete gitmenin şartlarını gerektiği gibi yerine getirebiliyor muyuz? Diyelim ki cennete gitmek için hiçbir günah işlememek, kimseye kötülük etmemek, hatta elimizdeki imkanlar ölçüsünde iyilik edip sevap kazanmak lazımdır. Belki dalgınlığınıza geldiği, belki de pek aldın§ etmediğimiz için bunları yapmayı zaman zaman unutmuyor muyuz?

Zengin olmayı isteyen insan da tıpkı cennete gitmeye kararlı adam gibi birtakım emirlere uymaya, ayrıca bazı işlere girişmeye, hatta bazı şeyler yapmaya mecburdur. Bunların vereceği zahmete katlanır, karşınıza çıkacak tehlikelere göğüs gererseniz; uzun zaman dişinizi tırnağınıza takmaya razı olur, fedakarlıklara katlanır, herkesten çok çalışır, fırsatlar çıkınca herkesin vereceğinden daha yerinde kararlar verirseniz niçin zengin olmayasınız? Böyle yaparsanız, daha doğrusu yapabilirseniz günün birinde siz de zengin olursunuz. Ama bunları yapamazsanız, istediğiniz kadar zengin olmaya heves edin, olamazsınız. Eğer çoğumuz zengin olamıyorsak, türlü sebeplerle böyle bir gayret veya kabiliyet göstermediğimiz içindir.

Söyleşi ikinci sayfa

Ne ise, şimdi zenginliği bir yana bırakalım da bahsimiz olan sevimli olmak konusuna dönelim: Sevimli olmak da, zengin olmak gibi bir takım ayrı çalışmalar isteyen bir meziyettir. Bir adam çalışır çabalar zengin olur, ama sevimli olamaz. Nice zengin adam vardır ki sevimli değildir. Çünkü sevimli olmak onu sağlamaya yarayacak birtakım gayretler harcamaya, bazı fedakarlıkları göze almaya, en önemlisi, içimizdeki benliği yenmeye, bütün bunları da yapar olmaktan çıkıp bir adet haline getirir.

Gururlu bir adamın sevimli olduğu görülmüş müdür? Zira gurur kendini sevmekten değil, insanın kendisine hayran olmasından gelen bir fena görünüştür. Bu görünüş sahibini sevimsiz eder. Bütün bunlardan sonra sevimli olmanın doğuştan gelen bir meziyet değil sonradan edinilen bir haslet olduğuna bilmem sizleri inandırabildim mi? Zengin olmaya çalışan adam gibi sevimli olmaya çalışan adamın da bir gün başarıya ulaşacağına bilmem şimdi ihtimal veriyor musunuz? Ama şunu da söyleyeyim ki sevimli olmak zengin olmaktan daha zordur. Sevimli olmak için insan ruhuna çok ağır gelen fedakarlıklara katlanmak gerekir. Ama bir kere sevimli oldunuz, insanlar tarafından bir bakışta sevilir, aranır bir insan haline geldiniz mi ondan sonra zengin olmanıza pek lüzum da kalmayacaktır. Çünkü insanlardan toplayacağınız sevgi, size en büyük servetlerin sağlayacağı bir huzur ve saadete ulaştırmaya yetecektir.

Yazan: Şevket Rado

Söyleşi örneği burada bitmiştir. Söyleşi nedir en başında zaten açıklamıştır. Yararlı olduysa yorum bırakın. iyi çalışmalar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın