Sinir Sistemi Hastalıkları Kısaca

yorumsuz
566 views
Sinir Sistemi Hastalıkları Kısaca

Sinir Sistemi hastalıkları nelerdir. Neden hasta oluruz. Sinir sistemi bozuklukları hangi hastalıklar olur belirtileri nelerdir resimli kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Bilgiler tamamı güncel ve doğrudur. Kütüphane kaynakçalı ve yenidir. İsterseniz ödev için , isterseniz de sinir sisteminizde herhangi bir sorun varsa hastalığınız hakkında bilgi edinmek için değerlendirin. Başlayalım.

 

Sinir Sistemi Hastalıkları

Alzheimer

 •  Gençlerde de görülmekle birlikte genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan br hastalıktır.
 •  Hastalık çoğu zaman olayları unutma, tekrar tekrar sorma, zihinsel kapasitede azalma, konuşma bozukluğu ve dikkati toplayamama gibi belirtilerle kendini gösterir.
 •  Alzheimer hastalarında, beyindeki nöronlar arasında yoğun bir proteini birikimi olur. Bu birikim nöronları hasara uğratarak birbirleri ile olan iletişimlerini durdurur. Bunun sonucunda da bilgiler ve zihinsel beceriler yavaş yavaş kaybolur.
 •  Zihinsel sorunlarla beraber çoğu kez hayal görme, nedensiz ağlama, depresyon, uykusuzluk ve amaçsız dolaşmalar gibi davranış bozuklukları ortaya çıkar. Şu anda bulunmuş bir tedavisi yoktur

 

Multipl Skleroz (MS) Hastalığı

 •  Otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin beyin ve omurilikteki nöronların etrafındaki miyelin kılıfa hasar vermesi sonucu ortaya çıkar.
 •  Miyelin kılıfın hasar gördüğü yerlerde sertleşmiş dokular (skleroz) oluşur. Bu sertleşmiş alanlara plak denir. Bu yapılar oluştuğu bölgelerde impuls iletimini engelleyebilir.
 •  MS belirtileri beyin ya da omuriliğin etkilenen bölgesine göre değişebilir. Halsizlik, uyuşma, kaslarda güçsüzlük, karıncalanma, denge bozukluğu, görme ve konuşma bozukluğu bunlardan bazılarıdır.
 •  MS genel olarak 20 – 40 yaşları arasında ortaya çıkar ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılarak tedavi edilmeye çalışılır.

 

Parkinson

Hastalık, beynin “substantia nigra” adı verilen bölgesinde bulunan ve dopamin üreten nöronların kaybedilmesi sonucu oluşur. Hareket kontrolü ile ilgili nörotransmitter maddelerden biri olan dopamin eksikliği yüzünden mesajlar düzgün iletilemez. Böylece hastalığın belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

 •  Hastalığın belirtileri arasında kas titremeleri, denge bozukluğu, eğilmiş duruş ve ayakları sürüyerek yürüme görülür.
 •  Yavaş ilerleyen bu hastalık 60 yaş üstü bireylerde daha yaygın olarak görülür. Erkeklerde görülme oranı dişilerden çoktur.
 •  Birçok Parkinson olgusunda hastalığın tanımlanabilir bir nedeni ve kesin bir tedavisi yoktur. İlaç ve tıbbi yöntemler hastalığın olumsuz etkisi azaltılabilir.

 

Siyatik

 •  Omurilikten çıkan ve ayak baş parmağına kadar uzanan siyatik siniri, insan vücudundaki en uzun aksona sahip sinirdir. Bu sinir, kalçanın arka bölümünden geçer ve bacak arka yüzü boyunca ilerleyerek, diz çevresinde dallara ayrılır. Bacağımızın kuvvetini, hissini, refleksini yani tüm elektriğini iletir.
 •  Siyatik sinirini veya beldeki köklerini sıkıştıran birçok sebep ”siyatik ağrısı”na yol açar. En önemli sebep beldeki kökleri sıkıştıran bel fıtığıdır. Hastalık kalçaya doğru yayılan bel ağrılarıyla başlar. Ağrı sinir boyunca kasıktan ayağa kadar yayılır. Tedavisinde dinlenme, sıcak ve fizik tedavi uygulamaları tercih edilir.
 • Sinir sistemi hastalıkları bünyesinde en çok ağrı olan hastalık türüdür.

 

Epilepsi (Sara)

 •  Epilepsi hastalığı, milyarlarca nöron arasındaki elektriksel iletim sırasında anormal elektrik yayılmasıyla ortaya çıkan geçici bir beyin fonksiyonu aksaklığı olarak kabul edilir. Bu hastalık ruhsal bir hastalık değildir ve zekâ geriliği ile bir ilgisi yoktur.
 •  Epilepsi hastalığı belli aralıklarla seyreden nöbetler halinde kendini gösterir. Hastalar epilepsi nöbetleri sırasında bilinç kaybı, titreme ve bazen de ağızdan köpük çıkması durumu yaşayabilir. Bu nöbetler bazen dışarıdan farkedilmeyecek kadar hafif ve kısa seyredebilirken bazen de uzun ve şiddetli de olabilir.
 • Günümüzde sinir sistemi hastalıkları bünyesinde epilepsi daha az karşılaşılır hale gelmiştir.
 • Anne karnındayken alkol ve uyuşturucuya maruz kalma, doğum sırasında beynin oksijensiz kalması, ateşli hastalıklar geçirme ve genetik etkiler epilepsinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Günümüzde ilaç tedavisi ile epilepsi nöbetleri engellenebilmekte ve hastalığı ilerlemiş kişilerde cerrahi müdahale ile iyileşme sağlanabilmektedir.

 

Menenjit

 •  Menenjit, beyni saran zarların (meningens) iltihaplanmasıyla oluşan, hemen tedavi edilmezse işitme kaybı, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir merkezi sinir sistemi hastalıkları içerisinde karşılaşılan bir hastalık türüdür.
 •  Beyin zarını aşmayı başaran hastalık etmeni, beyin – omurilik sıvısına bulaşarak iltihaplanmanın kafa sinirlerinin köklerine, omurilik sinirlerine, ince zar altındaki beyin ve omurilik dokularına yayılmasına da neden olabilir. Hastalık etmeni, solunum yoluyla veya ellerle vücuda alınır.
 •  Menenjitin bakteriyel ve virütik olmak üzere iki tipi vardır. Viral menenjit genellikle daha sık görülür ve daha kolay atlatılır. Ancak, bakteriyel menenjit, erken tanı konulduğunda antibiyotikle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.
 •  Bu hastalığın belirtileri arasında ateş, şiddetli baş ağrısı halsizlik, iştahsızlık, ensede ağrı, bilinç bulanıklığı, titreme ve üşüme olabilir.

 

Sinir Sistemi Hastalıkları Dolaylı Hastalıklar

Çocuk Felci (Poliomyelitis)

Polio virüsünün yol açtığı omurilikteki motor sinir hücrelerinin tahribatı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan organ felçleri ile seyreden viral ve bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle 1 – 4 yaşları arasındaki çocuklarda görülmekle birlikte aşılama ile tamamen önlenebilen bir hastalıktır. Genellikle ateş ya da üst solunum yolu enfeksiyonu ile başlayarak kol, bacak ve gövde kaslarında felçlere, omurgada eğriliklere ve bacakta kısalığa yol açar.

 

Kuduz

Genellikle köpek ısırması ile deri veya mukozadan vücuda giren virüs, önce merkezi sinir sistemine, oradan da hızla beyne ulaşır. Beyinde çoğalan virüs, yeniden otonom sinirler yolu ile tükürük bezleri, böbrek üstü bezi, böbrek, akciğer, karaciğer gibi diğer organlara ulaşır.

 •  Virüsün özellikle tükürük bezine ulaşması hastalığın salya ile bulaşmasını sağlar. Hastalığın kuluçka süresi ortalama 40 gün olup 8 günden 2 yıla kadar değişebilir. Kuluçka süresi içinde kuduz aşısı veya anti serumu yapılırsa hastalık belirti vermeden önlenebilir.
 • Hastalık halsizlik, huzursuzluk, depresyon ve ateş ile başlar. Hastalığın merkezi sinir sistemine yerleşmesi ile burada kanlanma artar, sinir hücrelerinin çekirdekleri harap olmaya başlar ve bu kusurlu sinir hücreleri vücut savunma hücreleri tarafından ortadan kaldırılır.
 • Bölgeye gelen iltihaplı hücrelerin artışı ile beyin iltihabı meydana gelir.

Bu hastalıkta hidrofobi (sudan korkma) önemli karakteristik bir özelliktir. Hidrofobi, aslında sanılanın aksine ”korkma” değildir. Hasta susuzluk çekmesine rağmen, su içme teşebbüsü sırasında boğaz kaslarının kasılması nedeniyle tıkanma, boğulma hissi ortaya çıktığından su içemez ve suya karşı isteksizdir.

Sinir sistemi hastalıkları konusu burada bitmiştir. Yardımcı olduysa yorum bırakabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın