Sınıflandırma Çeşitleri Doğal Yapay (Ampirik Filogenetik)

yorumsuz
588 views
Sınıflandırma Çeşitleri Doğal Yapay (Ampirik Filogenetik)

Sınıflandırma çeşitleri. Ampirik ve Filogenetik sınıflandırma nedir. Doğal ve yapay sınıflandırma kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Kısa özet maddeler halinde konu anlatımı. Ödev için tek sayfa çıktı alabilirsin. Tamamı güncel başka yerde olmayan bilgilerdir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Fen bilimleri ve Biyoloji konusudur. Başlayalım.

 

Sınıflandırma Çeşitleri

Canlılar hakkında yeterli bilgi edinebilmek için büyük grupları küçük gruplara ayırmak gerekir. Canlıların benzer ve ortak özelliklerine göre gruplandırılmasına sınıflandırma denir. Sınıflandırmayı, biyolojinin alt bilim dallarından biri olan taksonomi yapar. İlk olarak yapılan sınıflandırmaya yapay (ampirik) sınıflandırma adı verilir. Günümüzde geçerli olan ise doğal (filogenetik) sınıflandırmadır.

1. Yapay (Ampirik) Sınıflandırma

  • Canlıların dış görünüşleri ve yaşadıkları yere bakılarak yapılır.
  • Yapay sınıflandırmada yararlanılan özelliklerden biri anolog organlardır. Kökenleri farklı görevleri aynı olan organlara analog organ denir.
  • Arı ve serçenin kanadı analog organlara örnek olarak verilebilir. Her ikiside uçmaya yarar, fakat yapıları birbirinden farklıdır.
  • Yapay sınıflandırma sadece gözleme dayalı olduğu ve analog organ kullanıldığı için bilimsel bir sınıflandırma değildir ve günümüzde kullanılmamaktadır.

Filogenetik Sınıflandırma ( Doğal Sınıflandırma )

  • Canlıların köken benzerlikleri, akrabalık dereceleri ve sahip oldukları homolog organlara bakılarak yapılan sınıflandırmadır.
  • Filogenetik sınıflandırmada hücre tipi ve sayısı, protein benzerlikleri (DNA benzerliği), üreme davranışları, coğrafik dağılımları, embriyolojik gelişim, fizyolojik benzerlikler, vücut simetrisi, azotlu boşaltım ürünlerindeki benzerlikler ve beslenme şekli gibi birçok özellik dikkate alınır.
  •  Filogenetik sınıflandırmada dikkat edilen en önemli özelliklerden birisi de homolog organlardır. Kökenleri aynı, görevleri benzer ya da farklı olabilen organlara homolog organ denir.
  • İnsanın kolu, kelerin ön bacakları, balinanın yüzgeçleri, kurbağanın ön bacakları, atmacanın kanadı ve yarasanın kanadı homolog organlara örnek olarak verilebilir. Başka bir deyişle memelilerin ön üyeleri, iskeletin aynı elemanlarından oluşturulmuştur.

Doğal sınıflandırmayı ilk yapan bilim adamı John Ray (1627–1705)’dir. Tür kavramı ilk kez bu bilim insanı tarafından ortaya atılmış, hayvan ve bitkileri sınıflandırmaya çalışmıştır. Böylece sınıflandırma çeşitleri oluşmuştur.

Geleneksel taksonomi, İsveçli botanikçi Carolus Linnaeus’nin 1758 yılında bilinen tüm doğal yaşamın sınıflandırılması anlamı taşıyan Systema Naturea yani “Doğanın Düzeni” kitabının yayınlanması ile başlar. Linnaeus’nin sisteminin iki temel niteliği bulunmaktadır;

• Her canlı türünün iki bölümden oluşan bir isimle adlandırılması.
• Türlerin gittikçe daha fazla canlı türünü kapsayan hiyerarşik bir düzen içinde sınıflandırılması.

Sınıflandırma çeşitleri konusu burada bitmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın