Ses Kaynakları Sesin İşitmedeki Rolü

yorumsuz
1.038 views
Ses Kaynakları Sesin İşitmedeki Rolü

 

Bu yazımızda ses kaynakları nelerdir hakkında bilgi kısa ve uzun ayrıca sesin işitmede ki rolü nedir onu inceleyeceğiz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

SESİN İŞİTMEDEKİ ROLÜ

 

Kulaklarımız bizim en önemli ikinci organımızdır. Çevremizde ki oluşacak olaylar ve nesneler hakkında bilgi edinmemizi sağlar. İnsanoğlu doğduğu andan itibaren çevresiyle iletişim kurmak için seslerden yararlanır.  Sesin işitmedeki rolünü daha detaylı incelemek gerekirse ses şiddeti ve uzaklık ilişkisi faktörleri önemlidir.

Sesler kaynağından çıktıktan sonra ışık gibi yayılır. Kulağımız bu sesleri toplar. Doğduğumuz andan itibaren çevremizle iletişim kurmak için seslerden yararlanırız.  Böylece kaynağından çıkan sesi duymuş oluruz. Bir kaynaktan çıkan ses, bir su damlasının durgun suya düştüğünde oluşturduğu halkalar gibi yayılır.   Ses dalgalar halinde yayılır ve gözle görülmez.

 

Ses her yöne dalgalar halinde yayılır . Teneffüs zilini okulun her yerinden duymamızın bunun sayesindedir.  Ses katı, sıvı ve gaz maddelerde yayılmaktadır. Ses kaynağına yaklaştıkça sesin şiddeti artar, sesin kaynağından uzaklaştıkça şiddeti azalır. Bazı sesler insanları mutlu ederken, bazı sesler de insanları rahatsız eder. İstenmeyen ya da işitildiğinde kişide rahatsızlığa neden olan seslere gürültü denir. Göreceli bir kavramdır kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Örneğin, taşıtların ve iş makinelerinin çıkardığı sesler insanları rahatsız eder. Bu seslerin şiddeti yüksektir.  Sabahleyin saat çaldığında uyanmamız, gök gürlediğinde ürkmemiz buna örnek verilebilir..  Bir davula tokmağı ile kuvvetlice vurulursa çıkan sesin şiddeti fazla, hafifçe vurulursa çıkan sesin şiddeti az olur. Bu durumda özetleyecek olursak ses ve işitme birbirine bağımlı unsurlardır. Kulak organımız olmasaydı sesleri işitemezdik. Ayrıca duyma engeli olan insanlar konuşamazlar çünkü insanların sadece ağız oynattıklarını görebilirler. Diğer insanların konuşurken hangi sesleri çıkardıklarını bilemedikleri için konuşmada problem yaşarlar. Buda bize sesin işitme deki rolünün insan için ne kadar değerli olduğunu gösterir.

 

Not: Her ses insan kulağı tarafından işitilemez. Bazı hayvanlar insanların duyamadığı sesleri duyarlar.  Örneğin kuşlar , atlar , kedi ve köpekler depremin oluşacağını önceden hissedebilirler.

 

Ses Kaynakları

 

Ses Çıkartabilen her cisme veya maddeye ses kaynağı denir. Bu ses kaynaklarının çıkardığı sesler farklılık gösterir.  Bazı sesler ise doğaldır , bazıları da insanlar tarafından yapay olarak oluşturulabilir. Ses kaynakları çeşitleri ise şunlardır :

Kuş sesleri, deredeki suyun sesi, rüzgarın sesi, deniz kenarlarındaki dalgaların sesi doğal seslerdir. Doğal sesleri üreten varlıklara doğal ses kaynakları denir.

Müzik aletlerinden çıkan sesler, taşıtların çıkardığı sesler, hoparlörün, radyonun ve televizyonun çıkardığı sesler yapay seslerdir. Yapay sesleri üreten varlıklara yapay ses kaynakları denir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın