Sabahattin Ali Hayatı ve Eserleri

yorumsuz
587 views
Sabahattin Ali Hayatı ve Eserleri

 

Sabahattin Ali kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Yazar Sabahattin Ali eserleri , romanları , yaşamı ile ilgili kısa özet bilgiler paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sunulmuştur. Ödeviniz için uygundur. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Hadi şimdi değerli yazarımızı tanıyalım.

 

 

 

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907’de Gümülcine’ye bağlı İğri dere köyünde doğdu. 1927’de İstanbul Muallim Mektebi’ni bitirdi. Irmak, Servet-i Fünun, Meşale, Güneş dergilerinde ilk şiir ve hikayelerini yayımladı. Bir yıl Yozgat’ta öğretmenlik yaptıktan sonra, 1928’de Almanya’ya gönderildi. İki yıl kadar orada okudu. Dönünce Aydın, Konya ve Ankara’da öğretmenlikte bulundu. Atatürkle ilgili yayımlanmamış bir şiiri dolayısıyla 1932’de bir yıla hüküm giydi. Hapisten çıkınca Ankara Ortaokulu ile Devlet Konservatuvarında öğretmenliğini sürdürdü. Varlık, Ağaç, Resimli Herşey, Oluş, Yedigün, Aydabir, Adımlar, Yurt ve Dünya, Gün vb. dergilerde çevirileri, yazı ve hikayeleri basıldı. 1944’te bakanlık emrine alındı. 1946’da Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz ile Markopaşa gazetesini çıkardı. Kovuşturmaya uğradı. 2 Nisan 1948’de, Kırklareli dolaylarında, Bulgaristan sınırı yakınında öldürüldü. Ajan tarafından öldürüldüğü düşünülen yazar cinayete kurban giderek hayata veda etti.

Sabahattin Ali Eserleri

Yazmış Olduğu Romanlar : Kuyucaklı Yusuf (1937), İçimizdeki Şeytan (1940), Kürk Mantolu Madonna (1943).

Yazmış Olduğu Hikayeleri : Değirmen (1935), Kağnı (1936), Ses (1937), Yeni Dünya (1943), Sırça Köşk (1947).

Yazmış Olduğu Oyun: Esirler (1966).

Yazdığı Şiirler : Dağlar ve Rüzgar-Kurbağanın Serenadı-Öteki Şiirler (1934), Bütün Şiirleri (Derleyen: Atilla Özkırımlı, 1983).

Düzyazı – Derleme – Not Eserleri : Markopaşa Yazıları ve Ötekiler (Derleyen: Hikmet Altınkaynak, 1987 )

Not: Değerli yazarımız Sabahattin Ali şüphesiz ki günümüzde halen eserleri okunmaktadır. Okuyucu kitlesi tarafından popülaritesini yitirmemiş bir yazardır. Bazı eserleri derslerde öğretmenler tarafından okunulması için ödev olarak verilir. Sizlerde değerli yazarımızın popüler romanı hakkında kısa özet bilgiler edinmek istiyorsanız buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kuyucaklı Yusuf Roman özeti

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın