röportaj nedir ve örneği

yorumsuz
511 views
röportaj nedir ve örneği

röportaj nedir , röportaj örneği , özellikleri kısaca açıklıyoruz. Nasıl yapılır , kısa özet maddeler halinde  ödev için düzenlenmiştir. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı farklı kitaplardan alınmıştır. Başka yerde yok. Tek sayfa çıktı alınabilir. Başlayalım.

 

Röportaj

Fransızcadan dilimize girmiş olan röportaj terimi iki farklı tarzda ki tür için kullanılır. Birincisi, bir yazarın veya gazetecinin herhangi bir yeri, ülkeyi, bölgeyi, kuruntu gezip gördüklerini kendi görüşleriyle birleştirerek gazete veya dergide yazdığı yazıdır. Önceleri sadece gazete ve dergilerde yayınlanan bu tür yazılara röportaj denirken artık radyo ve televizyon habercilerinin hazırladığı, araştırma ve inceleme programlarına da röportaj denmektedir.
Röportaj, araştırma sonuçlarının halka duyurulması amacını taşır. Bilgileri ve yorumları belgelemek için fotoğraflardan ve görüntülerden yararlanılır. İkincisi, tanınmış kişilerin herhangi bir konu hakkındaki görüşlerin öğrenmek için onlarla soru-cevap tarzında yapılan söyleşiye de röportaj denir. Bunlar da gazete veya dergide yayınlanır. Röportajda yapılan konuşma metine dönüştürüldüğünde konuşmacıların cümleleri – işareti ile belirtilir.

 

Röportaj Örneği

Röportaj İsmi: Ahmet Hamdi Tanpınar ile Konuştum

– Sizinle şiire dair konuşmak isterdim. Ama konuşmaya bir sohbet çeşnisi vermek, bu dağınk sorular içinde güç, hatta, mümkün değil, iyisi mi siz konuşun .Sizi, şiire dair konuşurken dinlemek bir zevk, hatta bir ihtiyaçtır ve ben de bir yandan yazayım.

Şiirin toplumdaki yerine kısa da olsa, işaret eder misiniz?

– Suallerimizin şekli, beni oldukça müşkül vaziyete soktu. Şüphesiz ki güne ait hakikatleri ben de sizinle beraber kabul ediyorum. Fakat yaşadığımız devirde; yani bu zalim ütopiler devrinde insan işleri çok karıştı. Biz, bir nevi gözü yılmaz riyazet adamları zamanında yaşıyoruz. Gayretlerini insan hayatına çevirmiş olan bu mistikler yavaş yavaş her şeye kendi iyi niyetlerinin tasarruflarını getiriyorlar. Ben elimden geldiği kadar bu tasarruftan kurtularak konuşacağım. Yani şiiri şiir, hayatı hayat, insanı mudil bir mahluk olarak cemiyeti yekpare bir şey değil, üst üste ve tezat hâlinde ve hatta lezzetleri bu tezatlarda bir done şeklinde alarak. Şüphesiz ki insanın ilk planları gerilere doğru, hatta mahcup olarak kaçıyor. Bazen de onu görmemekte ısrar ediyoruz. Türk şiirini ve şiir meselelerini dünya şiirinden, yahut dünya sanat meselelerinden ayırmaya taraftar değilim. Ve mutlaka da mısralarımla taban tabana zıt olmaya çalışıyorum. Fakat şiir gibi, güzellik gibi, bizim için kapital bir meselede vazıh olmaya da çalışmak isterim. Suallerini değil de, çünkü bu şekilde sual beni güç vaziyetlerde bırakır, umumiyetle üzerinde konuşmayı kabul ediyorum.

– Yeni Türk şiirinin dünya şiiri katındaki yeri nedir? Bir kıyaslama yapabilir misiniz? Üstün ve eksik tarafları var mı?

– Modem Türk şiiri, Yahya Kemalle başlar. Yani sokak ve ev konuşmasını nazım diline getiren ilk adamımızdır. Türkçülük cereyanının med ve cezirlerinden kurtulan, Servet-i Fünun nazeninliğinden şiiri sıyıran odur. Bizde bu adamın rolü, Fransız lisanının dünya ölçüsünü göz önünde tutarak Valery’ tarzına çok benzer. Yani şiiri bir takım hurafelerden temizlemeye çalışmış ve muvaffak da olmuştur. Ben şiiri bu iki adamın zaviyesinden tanıdım. Hayat ve değerler karşısındaki duruşları birbirinden çok aynı olmakla beraber, birbirine biraz da benzerler. Yalnız bir tefekkür ananesine sahip olan Valery, tabiatıyla büsbütün başka bir eserin sahibi oldu. Yahya Kemal, hem tesiri itibarıyla, hem de eseri itibarıyla şiirde kaldı, yalnız şiirde ve Türk şiirinde kaldı. Binaenaleyh oradan itibaren bugünkü şiirimize bakmak isterim.

Şahap Sıtkı ( 1 Şubat 1947 )

röportaj nedir ve röportaj örneği paylaştığımız konu burada bitmiştir. Sizin için faydalı olduysa yorumlarınızı bekliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın