Renk Körü Olma Hastalığı Nedir Nasıl Olunur

yorumsuz
420 views
Renk Körü Olma Hastalığı Nedir Nasıl Olunur

Renk körü hastalığı nedir , kimler renk körü olur , neden olur , bilimsel olarak kanıtlanmış sonuçlar ile kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Kalıcı mı , kalıtsal mı , genlerle mi alakalı kısa özet bilgiler ile anlayacağınız dilden anlatıyoruz. Dilerseniz ödev içinde kullanabilir , tek sayfa çıktı alabilirsiniz.

 

Renk Körü

Renk körü hastalığı  X kromozomunun homolog olmayan kısmında taşınan çekinik bir genle belirlenir. Bu hastalığa sahip bireyler kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemezler. Kalıtsal bir hastalıktır.   XR normal görme, Xr renk körü olma genidir. Aşağıdaki resimde  erkek ve kadınlarda ki renk körlüğü durumu özetlenmektedir.

Önemli NOT: Renk körlüğü genini kız çocuklar hem anne hem de babadan alır. Erkek çocuklar ise renk körlüğü genini sadece anneden alır.

Neden Renk Körü Oluruz – Renk Körlüğü Doğuştan mı Gelir

• Anne renk körü ise erkek çocuk kesin renk körü olur. Kız çocukta renk körlüğü geni mutlaka bulunur.

• Baba renk körü ise kız çocukta renk körlüğü geni mutlaka bulunur. Erkek çocuğun renk körlüğü durumu ile ilgili yorum yapılamaz.

• Kız çocuk renk körü ise baba kesin olarak renk körüdür. Annede renk körlüğü geni mutlaka bulunur.

• Erkek çocuk renk körü ise annede renk körlüğü geni mutlaka bulunur. Babanın renk körlüğü durumu ile ilgili yorum yapılamaz.

Önemli : Renk körlüğü hastalığı insanda x kromozumuna bağlı olarak kalıtımsal olarak aktarılan bir hastalık türüdür. Yani eğer renk körü iseniz. Yeşil kırmızı görüyorsanız,  Üzülmeyin kaderinizi siz belirlemediniz.

Renk Körlerinin Başka Hastalıklara Yakalanma Durumları

X kromozumuna bağlı olarak aktarılan bir hastalık olduğu için. Aynı zamanda hemofili hastalığı da x kromozomu ile bağlantılıdır. Kısaca onu da inceleyelim.

– X kromozomunun homolog olmayan kısmında taşınan çekinik bir genle (Xh) belirlenir.
– Kan pıhtılaşması için gerekli olan bir ya da daha fazla proteinin eksikliğinden dolayı kan pıhtılaşmaz. � XH normal, Xh hemofili olma genidir.

Önemli Not:  Hemofilinin kalıtımı renk körlüğünün kalıtımına benzer.

Aşağıdaki resimde kalıtsal olarak aktarılan erkek ve kadın için  hemofili ile ilgili resim paylaşılmıştır.

renk körü

Renk körlüğü ile ilgili verdiğimiz konu hakkında kısa bilgi ve bilgiler burada bitmiştir. Faydalı olduysa bir teşekkürü çok görme vatandaş. Yorum yazmadan içinden de söylesen de olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın