Polarizasyon Depolarizasyon Repolarizasyon

yorumsuz
2.605 views
Polarizasyon Depolarizasyon Repolarizasyon

Polarizasyon Depolarizasyon Repolarizasyon nedir, ne işe yarar, görevleri nelerdir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Nöronlarda impuls iletimi Ödev için düzenlenmiştir. Kısa özet olarak kütüphane kaynakçalı sunuyoruz. Tamamı yeni ve günceldir. Başka yerde yok. Başlayalım.

 

Polarizasyon Depolarizasyon Repolarizasyon

1. Polarizasyon
** Nöron dinlenme halindeyken hücre içi negatif (–), hücre dışı ise pozitif (+) yüklüdür. Bu duruma polarizasyon denir.

** Bu konumdaki nöronun dış kısmındaki Na+ derişimi fazla, iç kısmındaki Na+ derişimi ise azdır. İç kısımdaki K+ derişimi fazla, dış kısımdaki K+ derişimi ise azdır.
** Hücre içinin (–) olmasının nedeni derişimi hücre dışına göre fazla olan anyonlardır [A–]. Bunlar proteinler, amino asitler, sülfat, fosfat ve diğer negatif yüklü iyonlardır. Hücre içinde klor (Cl–) da bulunur. Ancak hücre dışındaki klor derişimi daha fazladır.
** Polarize konumdaki bir nöronda, K+ un hücre dışına, Na+ un hücre içine doğru sabit bir difüzyonu vardır. Difüzyon olayı iyonik derişim farkının kaybolmasına neden olabilir. Bu durum sodyum-potasyum pompası tarafından önlenir. Bu pompa, ATP kullanarak Na+ u hücre dışına ve K+ u hücre içine taşıyarak derişim farkını devam ettirir.

Depolarizasyon
** Sinir hücrelerinin uyarılması sonucunda voltaj kapılı Na kanalları açılır ve hücre dışında miktarı fazla olan Na+ iyonları difüzyonla hücre içine girer. Hücre içinde hem Na+ hem de K+ iyonları fazla duruma geldiğinden hücre içi (+), hücre dışı (–) yüklü hale gelir. Bu olaya depolarizasyon denir.
Depolarize konumundaki nöron yeni bir uyarıyı algılayamaz.

3. Repolarizasyon

** Depolarizasyondan sonra voltaj kapılı sodyum kanalları kapanır ve Na+ un hücre içine akışı durdurulur. Voltaj kapılı potasyum kanallarının açılmasıyla hücre içinde derişimi fazla olan K+ hücre dışına hücum eder. Bu iyon geçişi hücre içinin tekrar negatif, hücre dışının ise tekrar pozitif olmasını sağlar. Yük farkının bu şekilde yeniden dengelenmesine repolarizasyon denir.
** Bu evrenin sonunda sodyum-potasyum pompası devreye girer. Bu yapı hücreye giren Na+ iyonlarını dışarı, hücre dışına çıkan K+ iyonlarını içeri pompalayarak, bu iyonların derişimini impuls öncesindeki duruma getirir.
** Bu olay aktif taşıma ile gerçekleşir. Taşıma için gerekli enerji oksijenli solunumla üretilir.

Not:  Polarizasyon ve repolarizasyon durumlarında, nöronların içi negatif, dışı ise pozitif yüklüdür. Polarize konumdaki nöronun dış kısmında Na+ iyonu derişimi, repolarize konumdaki nöronun dış kısmında ise K+ iyonu derişimi fazladır.

Polarizasyon Depolarizasyon Repolarizasyon konusu burada bitmiştir. Faydalı olduysa yorum bırakabilirsin.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın