Piri Reis Kimdir Kısaca Hayatı

yorumsuz
1.227 views
Piri Reis Kimdir Kısaca Hayatı

Piri Reis kimdir , kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Piri reis yaşamı , biyografisi , haritası , yaşadığı dönem ödev için kısa özet olarak tek başlık altında topladık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlıyoruz. Piri Reis Haritası Hakkında bilgi istiyorsanız buraya tıklayın. Piri Reis Haritası

 

Piri Reis

Doğum tarihi kesin olarak bilinmiyor. 1465-1470 arasında Gelibolu’da doğdu. Kahire’de öldü. Asıl adı Ahmet Muhiddin Piri’dir. Yaşamı hakkındaki ilk eser olan Sinoplu Safai’nin yazdıklarına göre, Piri Reis’in doğum tarihinin 1470, doğum yerinin ise o yıllarda kaptan paşalık eyaleti olan Gelibolu olduğu belirtilmektedir.Karamanlı Hacı Ali Mehmet’in oğlu ve ünlü Osmanlı denizcisi Kemal Reis’in yeğenidir.Ancak, Piri’nin gemi komutanı olarak katıldığı Modon Savaşı’nda 35 yaşlarında olduğu kabul edilirse, 1465 yılında doğmuş olabileceği değerlendirilmektedir.

“Piri” tecrübeli kişi, üstat anlamına gelmekte olup, “Muhiddin” adını ise bir Gelibolu kahramanından aldığı tahmin edilmektedir. Piri Reis’in anne ve babasının, onun denizciliğe başladığı 1481 yılı civarında öldüğü tahmin edilmektedir.

Büyük bir denizci olduğu kadar büyük bir haritacı da olan Piri Reis, gezip gördüğü yerler hakkında bilgileri kaydetmiş ve onların haritalarını çizmiştir. 151113 yılları arasında birinci dünya haritasını çizerken seyir notlarını da bir kitap olarak düzenlemeye başlamıştır.Verdiği eserler arasında en ünlüleri, bütün dünyaca hayranlık uyandıran Atlas Okyanusu kıyılarını gösteren harita ve Kitab-ı Bahriye isimli kitabıdır.

Beden yapısı hakkında yazılanlar, Piri Reis’in, denizciliğin gereği olan güçlü ve fiziki yönden iriyarı, levent gibi iri bir vücut yapısına sahip olmadığını, aksine bilgi ve zihin gücü kuvvetli, narin ve ince yapılı olduğunu belirtmektedir.Ayrıca Piri Reis’in dünya haritalarını hazırlarken Portekiz ve Arap haritalarından yararlandığı, bunun için de İtalyanca, Arapça, Rumca, İspanyolca veya Portekizce dillerinden en az birini bilmesi gerektiği kabul görmektedir.

Piri Reis Eserleri

– Kitab-ı Bahriye
– Piri Reis’in Haritası (İlk Dünya Haritası)
– Piri Reis’in Haritası (İkinci Dünya Haritası)
– Hadikat’ül Bahriye
-Netayic’ül
-Efkar fi Cezayir’ül Bihar
– Bilad’ül
– Aminat
– Eşkalname

Piri Reis Ekstra Bilgi

Safai’nin; Osmanlı İmparatorluğu ile Venedik arasında 27 Temmuz 1500 tarihinde vuku bulan Modon Savaşı’na ilişkin aşağıdaki satırlarından, Piri Reis’in bu savaşa bir gemi komutanı olarak katıldığı anlaşılmaktadır.

Gel beyim lütf eyle şeker nuşet
Kıssadan söylerim, biraz guş et.
Gemilerde gazaya kim gittim,
Gördüğün gibidir ki nazmettim,
Kapdan bey kadırga çektirdi,
Topları baştan ki sektirdi.
Ok gibi erişti can attı
Kapdan candaralı’ya çattı
Her gemi bir tarafta yüğrüştü
Kapdan çünkü önden irişdi
Çıktı, dikti birisi sancağı
Baştan bin olurken yağı
Yardım candaralı’ya yetti,
Bir mavna kadırgaya çattı.
Bil bu iki mavna nitdiler,
Kapdanı ihata ettiler
Bil bu iki arasına kim düştü,
İkiye bölündü halk dövüştü
Gördü “Piri Reis” can attı,
Kıçtan candaralı’ya çattı,
Korkud’un sancağını çıkardı,
Cenk ile iki kafir öldürdü.
İrdi iki sipahi pür ahenk,
Piri’ye cena ile ola hem renk,
Ol mavna kim gördü nitmişler
Sancağı başa kıça dikmişler
Sandı kim candaralı alındı,
Havf ödü yüregine çalındı.
Gerçi ol şerbetten biraz içti.
Senk yemiş köpek gibi kaçtı.

Bu satırlar, Piri Reis’in bağımsız gemi komutanı olduğundan söz eden ilk kaynaktır. Anılan yıllarda 30–35 yaşından önce gemi komutanı olunamayacağı gerçeğinden hareketle, Piri Reis’in ilk kez gemi komutanı olarak katıldığı 1500 yılındaki Modon Savaşı’nda 30 – 35 yaşlarında ve doğum tarihinin ise 1465–1470 yılları arasında olabileceğini belirten araştırmacılar, 1470 yılını daha çok benimsemektedirler.

Piri Reis hakkında bilgi burada son bulmuştur. Eğer piri reisin gizemli haritası ve sırları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın. Piri Reis Haritası özellikleri yöntemleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın