Piri Reis Haritası Sırları Gizemleri Yöntemleri

yorumsuz
861 views
Piri Reis Haritası Sırları Gizemleri Yöntemleri

Piri Reis haritası oluştururken hangi yöntemleri kullanmıştır. Haritasını oluştururken ne tür uygulamalar yapmıştır. Sırları , gizemleri , özellikleri nelerdir kısa özet olarak tek başlık altında derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Başlıyoruz. Eğer Piri reis yaşamı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın. Piri Reis kimdir

 

Piri Reis Haritası

Piri Reis’e çocukluğundan itibaren 30 yıl süreyle, öğretmenlik ve komutanlık yapmış olan Kemal Reis’in ölümü, Piri Reis’i yalnız ve korumasız bırakmış, Piri Reis daha sonra Gelibolu’ya çekilerek bir süre denizden uzak kalmıştır. Piri Reis, Akdeniz seferleri esnasında Barbaros Hayrettin Paşa ile de görüşmüş ve Barbaros’un beğenisini kazanmış, daha sonra ise Yavuz Sultan Selim’in huzuruna çıkarılmıştır.

Bilime ve haritacılığa önem veren Yavuz Sultan Selim’in Mısır’da Hint ve Çin haritaları yaptırdığı bilinmektedir. Piri Reis 1513 tarihli ünlü Dünya Haritası’nı 1517 yılında Mısır’da Yavuz Sultan Selim’e sununcaya kadar, Cafer Ağa komutasında filo komutanlığı yapmıştır. Piri Reis, bir taraftan da çalışmalarını sürdürdüğü “Bahriye” adlı kitabının müsveddesini hazırlamıştır.

Piri Reis, “Bahriye” adlı kitabından sonraki çalışmalarını büyük coğrafi keşifler üzerine yoğunlaştırarak, yeni keşfedilen yerleri gösteren haritaların çizimi ve bu yerlere ait sosyal ve ekonomik yaşamı anlatan coğrafya kitabının hazırlıklarına başlamıştır.

Piri Reis Haritasının Sırrı Nedir ( 500 Yıllık Sır)

Piri Reis Haritası’nın bir kopyası 1953’te incelenmek üzere ABD’ye gönderilir. Antik haritalar uzmanı M.I. Walter ile Arlington H. Mallery’nin incelemelerinde sonuç şaşırtıcıdır. Asırlar önce ceylan derisine çizilmiş haritada ‘izdüşüm yöntemi’ kullanılmıştır. Bir küre üzerine konulduğunda haritanın günümüzdekilerle birebir aynı olduğu tespit edilir. Mallery’e göre çizim için havadan ölçüm yapılması gerekmektedir. Peki 500 yıl önce kim yeryüzünü haritalamak için bir uçak kullanmış olabilir ki?

Sorunun cevabı Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sinde saklıdır:

Çünki bildün pusulanun halini
Dinle hartının (harita) dahi ahvalini
Hartıyı hem pusulayı bil sahih
Ta Süleymanu’n-nebi itdi tashih..

Piri Reis, Der Beyan-ı Hartı başlığıyla eserinin birinci cildindeki yazılarında haritanın çizilişini anlatmaktadır. Pusuladan, Hz. Süleyman’ın haritayı düzeltip doğruladığından, hayvanların ilmiyle tasdik ettiğinden ve deniz ilminin onun emrinde olduğundan bahseder. Harita 500 yıl öncesinin bilim ve teknoloji imkanlarına sığmayacak kadar hatasızdır. Üstelik Piri Reis Amerika kıtasını görmeden çizmiş, bitki ve hayvan figürleri, rüzgar yönlerini de içine alan detayları aktarmıştır.

Piri Reis Haritasının Özellikleri

Haritada Atlas Okyanusu’nu, okyanusun doğusunda Afrika Kıtası’nı, İspanya ve Fransa’nın batı kıyılarını; okyanusun batısında ise Güney Amerika, Brezilya ve Florida’nın doğu kıyılarıyla Antilleri görürüz.

Reis, haritasında coğrafi isimlere, keşif tarihlerine ve efsanelere yer verir. Mesela kuzeybatı bölümünde büyük bir balık üzerinde ateş yakan iki kişinin resmini görürüz “Rivayet ederler ki zaman evvelde Sanolu Andan derler bir papaz yedi deryayı görmüştür” cümlesinde adı geçen papazın, denizde büyük bir balığı karadan bir yer sanarak onun üzerinde ateş yakmasını anlatmıştır.

Adalarda papağanlar; iç kesimlerde çeşitli hayvan resimleri ve değişik yaratıklar çizilmiştir. Afrika kıyılarındaki resmetmelerin bir gerçeklik taşıdığı, Güney Amerika’daki resmetmelerin ise efsanevi türde çizildiği anlaşılıyor.

Piri Reis Haritasında Gizemli Bir şey Yok

Piri Reis haritası yatırılınca Antartika ülkesi sanılan yerin Ateş ülkesi olduğu görülüyor. Güney Amerika haritası yatırıldığında ise Piri Reis haritasında Antartika denilen yerin Ateş ülkesi olduğu sonucu çıkıyor.

Antik dönemde harita yapılmış olmasına rağmen, ölçeklere ve doğal özelliklere sadakatleri açısından ilk gerçek haritalar 13. yüzyıldan itibaren Avrupa’da görülmeye başlamıştır. Bunların denizle ilgili olanlarına İtalyanca portulano adı verilir.

Portulanonun atası Adamus Biemensis tarafından 1076′da çizilmiştir ama ilk gerçek portulano “Piza portulanosu” adını taşımaktadır. İtalyancanın porto=liman kelimesinden gelen bu sözcük, deniz kıyılarını gösteren haritaları işaret etmektedir.

Buradan yola çıkan haritacılık 14.-16. yüzyıllar arasında epeyi gelişme göstermiştir. Birçok harita, daha Colomb‘un Amerika’yı bulmasından önce bu kıtaya ilişkin bilgi ve çizimler içermiştir.

 

Yukarıda ki resimde Colomb haritası gözükmektedir. Piri Reis haritası ile uzaktan yakından bağlantısı yoktur. Gereksiz bir karşılaştırmadır.

 

Piri reis haritası hakkında bilgi burada bitmiştir. Eğer Piri reis yaşamı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın. Piri Reis Kimdir Kısaca Hayatı

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın