Yardıma muhtaç hayvanlar için neler yapılabilir

yorumsuz
635 views
Yardıma muhtaç hayvanlar için neler yapılabilir

Bu yazımızda yardıma muhtaç hayvanlar için neler yapılabilir, hayvanlara nasıl yardım edebiliriz, hayvanların yaşam koşullarını nasıl daha iyi hale getirebiliriz bunlar hakkında bilgi vereceğiz. İlkokul ortaokul ve lise için ödev yapmaya uygundur kullanabilirsiniz.

Yardıma muhtaç hayvanlar için neler yapılabilir, Nasıl Yardım edilir

İlk ve en önemli olan unsur hayvanları yardıma muhtaç hale getirmemek, onlara iyi davranmak, zarar vermemek, yaşam koşullarını iyi seviyede yapamayacaksak beslememek olacaktır.Bunun haricinde yardıma muhtaç olan hayvanlarda öncelik her zaman yavrular ve yavrusu olanlardır. Bunu bilmekte fayda var.

Soğuk kış günlerinde sokak hayvanları yemek bulmakta zorlanırlar. Bunun için mama alamıyorsak dahi evimizde yediğimiz yemekten kalan kedi köpek gibi hayvanlara zarar vermeyecek artıkları, çöpe dökmek yerine üst kısmı keskin olmayan kaplara koyarak sokak başlarına ya da yuva yakınlarına bırakabiliriz. Kedi ya da köpeğin yuvası yoksa kartondan bir kutu ile ona üşümemesi için yuva yapabiliriz.

Kuşlar genellikle ağaçlara yuva yaparlar. Malesef her kuş yuvasını kışa kadar tamamlayamıyor. Yuvası olmayan kuşlarda soğuktan donarak ölebiliyor. Bu yüzden evinizde bir kare ya da dikdörtgen şekilde kutu tarzı bir tahta parçası varsa ona yuvarlak bir delik açarak yuva yapıp ağaca asabiliriz. O belkide bir kuş ailesini kış boyunca yaşamasını sağlayabilir. Ayrıca çiğnediğimiz sakızları yere atmamalıyız kuşlar bunu yem sanıp ağzına alırlar ve kuruduğunda yapışır. Beslenemedikleri için ölürler. Kuşlara her mevsimde bayat ekmek kırıklarını ufalayarak yem haline getirebilir, penceremizin önüne koyabiliriz.

Sahipsiz bulduğumuz yardıma muhtaç hayvanlara eğer bakamayacak durumdaysak en yakın hayvan barınağına ya da internet veya sosyal medya aracılığı ile uygun koşullarda bakacak insanlar bulabiliriz. Çevrenizde yeni yavru yapmış zor durumda yardıma ihtiyacı olan hayvanlar görürsek kendimiz onlar için bir şeyler yapmaya çalışmalı olmuyorsa en son çare zabıtayı aramalıyız.

Yolda bir kaza sonucu hayvanı yaralar isek veya bir hayvanın yaralandığını görürsek o hayvanı hızlı ve acil bir şekilde veterinere götürmeliyiz. Çoğu veteriner böyle durumlarda ücret istememektedir. Unutmayalım onlarda bizim gibi canlılar onlarda bizim gibi Allah yarattı ve aynı gezegende yaşıyoruz. En büyük yardımı onlara hak ettiği gibi yaşamalarına izin vererek yapabiliriz

Hasta bir kedi, köpek veya kuş görürsek önce onu gözlemlemeliyiz. Günümüzde birçok markette bu hayvanlar için günlük mamalar satılmaktadır. Fiyatları 1 tl civarındadır. Sürekli devlet destekli bu mamalarda kampanyalar olmaktadır bu mamalardan alıp hayvanlara yardım edebilir bir gün dahi olsa o hayvanın ömrünün uzamasına belki iyileşmesine , belki de o günden sonra hayvanın tekrar hayata tutunmasına bile sebep olabiliriz. Bu da bizi insan yapar.

Yazar: Emre CEVAR

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın