Patrona Halil isyanı Kısaca

yorumsuz
552 views
Patrona Halil isyanı Kısaca

Patrona halil isyanı nedir , sonucu , sonuçları nelerdir , Patrona Halil isyanı kimler tarafından ne zaman hangi tarih çıkarılmıştır ödev için kısa özet olarak hepsini tek başlık altında derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Patrona Halil isyanı

Patrona Halil tellaktır. Hamamda çalışmaktadır. Peşine taktığı bazı insanlar ve esnaflar ile saraya baş kaldırmayı denemiştir. Kendisine yardımcı seçtiği ekibi; Muslubeşe, Küçük Muslu, Kutucu Hacı Hüseyin, Çınar Ahmet, Ali Usta, Karayılan, Emir Ali, Turşucu İsmail… Bu isimleri gördükten sonra bilmem başka bir açıklamaya gerek var mı? Tarihçi Ahmet Rasim Bey bunları şöyle tarif eder; “Zorbalar bir takım evbaşı, Arnavut tellak, kaldırımcı, hamal, ırgat makulesi kimseler idi.”

Patrona Halil ve avanesi yedi sekiz ay hazırlık yaparlar ve bundan ne sarayın ne de bir yetkilinin haberi maalesef olmadı. Sultan Bayezid Camii’nin Kaşıkçılar kapısı tarafında ellerinde yalın kılıç, bayrak açıp üç dört koldan hareketle; Bedesten taraflarından çarşıya girip divan yoluyla yeni odalardaki Et meydanına doğru yürüdüler ve patrona halil isyanı başladı . Dükkânlarını kapayanlar bunların arkalarına takıldılar ve yeni odaların kapısı açılarak içeriye girdiler ve evvela yeniçeri ocağı kethüdasının odası olan Birinci Ağa bölüğü kazanını çıkardılar.

Bbundan sonra İstanbul’daki tellak Arnavutlardan ve on yedinci ağa bölüğü yeniçerilerinden olan isyan elebaşlarından Patrona Halil bir alay adamla Süleymaniye’deki yeniçeri ağası dairesine gittiler. Yeniçeri ağası Hasan Ağa üç yüz kadar kuvvetle karşı çıktıysa da bir iş göremeyerek kaçtı. Bu halden cesaretleri artan Patrona ve arkadaşları, Ağa kapısındaki mahpusları çıkararak kendilerine iltihak ettirdikten başka; adamlar göndererek Yemiş iskelesi tarafındaki Baba Cafer, Rumeli Hisarı, Galata zindanı ve Tersanede ve taş gemilerindeki mahpusları da salıvermek suretiyle cemiyetlerini büyüttüler.

Patrona Halil isyanı Sonucu

Elde ettikleri başarıdan memnun olan Patrona ve avenesi Ağa kapısından sonra cebeci kışlasına gidip onları da ele aldılar ve bu arada Sipahi çarşısı ve Bit Pazarında buldukları silahları yağma ederek saraçhaneyi kapattılar.

Bu sırada III. Ahmet’in sefere hareket etmek üzere Üsküdar’da bulunması sebebiyle İstanbul kaymakamlığında vezir-i azamın büyük Damadı Kaymak Mustafa Paşa tayin edilmişti. İsyan çıktığı sırada kaymakam paşa Çengelköyü yakınında Bağ-ı Ferah adı verilen yalısında bulunmakta idi; hadiseyi haber alır almaz derhal İstanbul tarafına geçerek uzun çarşı taraflarına gelip dükkânları açın diye tembih ettikten sonra Üsküdar’a geçip vaziyeti vezir-i azama bildirdi.

Bu sırada kıyafetini tebdil eden yeniçeri ağası gelip işi anlatması üzerine padişahın sancağ-ı şerifle Üsküdar’dan saraya avdetine ve meselenin görüşülmesine karar verildi. Bunun üzerine isyan hadisesi padişaha anlatıldı. Sultan Ahmet şehzadeleri ile bir çektiriye binerek saraya geçti; Üsküdar’daki devlet erkânı ve ulema da saraya geldiler.

patrona halil isyanı konusu burada bitmiştir. Yorumlarınızı bekleriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın