Otuz Yıl Savaşları Kısaca

yorumsuz
1.241 views
Otuz Yıl Savaşları Kısaca

Otuz yıl savaşları nedir , ne zaman olmuştur , kim kazandı , önemi nedir. 30 yıl savaşları sonucu kısaca ödev için kısa özet bilgiler. Tek başlık altında hepsini topladık. Farklı kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsin. Bilgiler günceldir. Başlayalım.

 

Otuz yıl savaşları Kısaca

Otuz Yıl savaşları 1618 ile 1648 yılları arasında, çeşitli Avrupa ülkeleri arasında, toprak anlaşmazlıkları, din ve hanedan kavgaları gibi nedenlerle çıkan bir dizi savaşa verilen isimdir. Avrupanın hemen her yerinde büyük bir yıkıma yol açmış olan bu savaşla ve sonunda imzalanan Westphalia Barışı’yla Avrupa haritası büyük değişikliğe uğramıştır.. Temelinde Protestan-Katolik mücadelesi varmış gibi gözükse de aslında otuz yıl Savaşları daha ziyade siyasi amaçlar için gerçekleşmiştir. Savaşın bir diğer ilginç yanıysa Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’na bağlı prensliklerin bu savaş sırasında farklı taraflarda savaşmalarıdır.. Bu durum Otuz Yıl Savaşlarına aynı zamanda bir iç savaş görüntüsü de vermiştir.

Otuz Yıl Savaşları Hakkında Uzun Bilgi

Bohemyalı ve Avusturyalı protestan soylular, uyruklarına katolikliği zorla benimsetmeye çalışan Bohemya Kralı II. Ferdinand’a (sonradan Kutsal Roma Germen İmparatoru olmuştur) karşı 1618’te bir ayaklanma başlattılar. İspanya Kralı IV. Philip’in desteğini alan Ferdinand ve katolik birliği beş yıl süren bir mücadelenin sonunda protestan soylulara boyun eğdirmeyi başardı.

Danimarka ile birlikte İsveç de savaşa katılmıştı. O da Fransa ve Hollanda’dan destek görüyordu. İsveç kralı III. Gustaf Adolf, Almanyanın büyük bir bölümünü işgal etti ve protestan Alman prensleriyle ittifak kurmayı başardı. Ancak 1632 yılında Lützen Savaşı sırasında öldü. 1634 yılında protestanlar yenilgiye uğradı. İsveç ile Roma-Germen İmparatorluğu arasında Prag Düzenlemesi isimli bir antlaşma imzalandı. Bu düzenlemeyle Alman prensliklerine ait ordular tekrar imparatorun liderliği altında birleştiriliyor ve prensliklerin dış devletlerle ittifak yapmaları engelleniyordu.

Otuz yıl Savaşları’nda savaşan askerler genel olarak paralı askerlerden oluşuyordu. Bu nedenle savaş sırasında halka karsı acımasızca davranıldı ve yağmalamalar yapılarak kırsal bölgelerin harap olmasına neden olundu. Bunun sonucunda da savaş, Avrupa’nın ortasında, nüfusu ve ekonomik hayatı yok olmuş bir bölge meydana getirdi. Kutsal İmparatorluk parçalandı. Her milletten paralı askerlerle defalarca karşı karşıya kalan Pomeranya, Brandenburg, Bohemya, Saksonya, Rheinland bölgeleri, açlığa, salgın hastalıklara, katliamlara maruz kaldı, böylece nüfus 16 milyondan 6 milyona indi. Almanya’nın dünya siyasetinden 19. yüzyılın ortalarına kadar çekilmesinin nedeni Otuz Yıl savaşlarının getirdiği bu büyük katliam, yağma ve yıkımdır.

Otuz Yıl Savaşlarının Sonucu

Diğer ülkelerin siyasi ve ekonomik hayatında da büyük değişimler yaşanmıştı. Fransa ve İsveç toprak kazanmış, İspanya ekonomisi çökmeye yüz tutmuş ve hazinesi boşalmıştı. Fransa, savaştan galip çıkmasına rağmen, Champagne, Bourgogne, Picardie yöreleri mahvoldu ve savaştan büyük zarar gördü. Ama Fransa’nın kayıpları diğer ülkelerinkinden daha azdı.

Elde edilen zaferler, Alsace’ta ki Habsburg topraklarıyla birleşmesi, Fransa’yı üstün duruma geçirdi. Belirtilmesi gereken bir diğer konu ise bu mücadelelerin gelecekte yine benzeri birçok yıkıma ve katliama neden olacak olan savaş sanayinin gelişmesine yol açmasıdır. Bu savaşlar sırasında ülkelerin askerleri ve orduları toplar ve fitilli tüfeklerle donatıldı. Silahların çeşitleri gelişti. Topçuluk piyade sınıfından ayrıldı. Avrupa’da süvari birlikleri kuruldu. Milli ve daimi ordular kuruldu.

Önemli Not30 yıl süren savaşlar sonucunda Westphalia Barış antlaşması imzalanmıştır. Bu anlaşma hakkında bilgi edinmek için tıklayınız. Westphalia Barış Antlaşması kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın