Orta Kuşağın Bitki Formasyonları ve özellikleri

yorumsuz
811 views
Orta Kuşağın Bitki Formasyonları ve özellikleri

Selam bu yazımızda Dünya üzerinde bulunan bitki kuşaklarından orta kuşak iklim ve orta kuşak bitki formasyonları nelerdir , hangileridir , özellikleri nelerdir? sorusunu kısaca kütüphane kaynaklı cevaplıyoruz. Bitki kuşakları araştırma ödeviniz için 4 çeşidi de ayrı ayrı sitemizde bulabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

Dünya üzerinde, dört büyük bitki kuşağı bulunmaktadır. Bunlar; 1. Tropikal kuşağın bitki formasyonları, 2. Subtropikal kuşağın bitki formasyonları, 3. Orta kuşağın bitki formasyonları ve 4. Kutup bölgelerinin bitki formasyonları kuşaklarıdır.

Orta Kuşağın Bitki Formasyonları

Orta kuşağın bitki formasyonları, dönenceler ile kutup daireleri arasında kalan kuşağı içermektedir. Orta kuşak nemlilik derecesi bakımından iki iklim ve bitki sahasına ayrılmaktadır. Bunlar; !. Kurak orta kuşak iklimleri ve kurak bölge bitki formasyonları, 2. Nemli orta kuşak iklimleri ve orman formasyonları. Kurak orta kuşak formasyonları içersinde, çöller, yarı çöller ve stepler bulunmaktadır. Kuzey Amerika’nın batı kısımları, Orta Asya ve çevresini içine almaktadır. Buralarda bulunan çöllerin çevresini kaplayan geniş düzlükler, step diye tabir edilen ot Dünyaya Genel Bakış toplulukları yetişmektedir. Step, Kuzey Amerika’da preri, Güney Amerika’da ise pampa diye adlandırılmaktadır. Orta kuşağın orman formasyonları ise, üç tipe ayrılır. Bunlar; 1. Daima yeşil orta kuşak orman formasyonları, 2. yazın yeşillenen orta kuşak orman formasyonu ve 3.Subarktik iğne yapraklı orman formasyonlarıdır. Daimi yeşil orta kuşak ormanları daha ziyade, Şili, Güney yeni Zelanda, Tasmanya, Güneydoğu Avustralya görülmektedir. Bambular, liyanlar ve eğreltiler bakımından zengin türler içermektedir. Yazın yeşillenen orta kuşak orman formasyonu ise, orta kuşağın serin mutedil ve az çok deniz etkilerinde kalan bölgelerinde görülür. Avrupa’nın orta ve doğu kesimlerinde, kuzey Amerika’nın doğusunda görülmektedir. Bu bölgelerde çok karışık ve yazın yeşeren ormanlar hakimdir.

Subarktik iğne yapraklı orman formasyonu, orta kuşağın en kuzey ve en Kontinental kısımlarını içine almaktadır. Şiddetli kışlar, uzun don süresi, sürekli veya mevsimlik donmuş topraklar, uzun süreli kar örtüsü ve kısa süren sıcak bir yaz mevsimi, bu sahalarda iğne yapraklı ormanların yetişmesine imkan vermiştir. Bu ormanlar; Kuzey Amerika’dan (Kanada’nın güney yarısı), Kuzey Avrupa ve Kuzey Asya’ya kadar geniş bir şerit halinde uzanır. Konifer ormanlar olarak adlandırılan bu formasyon içersinde, köknar, ladin ve çeşitli çam türleri vardır. Sibirya’da bu ormanlara tayga adı verilmektedir. Konifer ormanlar kuşağının kutup bölgeleri ile olan sınırlarında huş ve kavak türleri yetişir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın