ömer seyfettin ait bir hikayeyi kısaca anlatınız

yorumsuz
952 views
ömer seyfettin ait bir hikayeyi kısaca anlatınız

 

Merhaba bu yazımızda hazırlık çalışmaları ödevi olan Ömer Seyfettin’e ait bir hikayeyi kısaca anlatınız adlı ödevi yapacağız. Perili Köşk hikayesi ve Primo Türk Çocuğu hikayesi özetini kısaca anlatacak şekilde açıklayacağız. Ömer Seyfettin hikayeleri içinden kısa olanları özet olarak sizlere anlatıyoruz. Ödev için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

Perili Köşk Hikayesi Kısaca Özet

Sermet Bey kalabalık ailesi için uygun bir ev arar. Bekçi ile civardaki evleri gezerken karşılarına çıkan büyük köşkü beğenir, bekçinin uyarılarına rağmen o köşkü tutmakta ısrar eder. Ev sahibiyle görüşür, kira düşük sayılsa da ev sahibi üç yıllık kirayı peşin istediği için Sermet Bey tereddüt eder. Yine de daha iyisini bulamayacağını düşünerek üç yıllık kirayı verip evi tutar. Ailesiyle eve yerleşir, bir süre sonra hizmetçilerden biri bahçedeki çamların arasında periyi gördüğünü söyler. Başta Sermet Bey olmak üzere ev halkı buna inanmaz ama daha sonra hizmetçinin gördüğü periyi onlar da görürler. Sermet Bey dışında herkes çok korkar, Sermet Bey ise periyi yakalamaya gider. Günlerce periyi yakalamaya çalışır ama her seferinde elinden kaçırır. Bir gün perinin her zaman durduğu çamların altına saklanır. Peri gelince arkasından yakalar ve kim olduğunu görmek için ev halkını başına toplayıp perinin yüzünü açar. Peri ev sahibi çıkar ve Sermet Bey ev sahibine yıllarca insanları kandırmasının bedelini ödetmeye karar verir. Bunun için ev sahibine, uzun yıllar köşkte kalmalarını sağlayacak yeni bir kontrat yaptırır.

 

 

Primo Türk Çocuğu Hikayesi Kısaca Özet

Genç ve Türk mühendis olan Kenan Bey, gittiği Avrupa ülkesinde İtalyan bir kız olan Grazila ile evlenmiştir. Kenan Bey, Avrupalılara hayran olan kişidir. Bir gece gazetede gördüğü haber onu sarstı. İtalya, Trablus’a saldırmıştır. Hayran olduğu ülke, masum, silahsız insanları öldürmektedir. Kenan Bey bu ülkeye hayran olduğunu düşündükçe kahrolur. Kenan Bey, Grazila ile evlenmek istediğinde Grazila’nın babası Kenan Bey’in Türk oluşundan karşı çıkmıştır. Daha sonra kızı tarafından ikna edilmiştir. 2 erkek çocukları olur. Adları Primo ve Sekundo. Sekundo küçük yaşta ölür. Kenan Bey Türkiye’yi çok özlemiştir. Türkiye de kalmak ister ama bunu karısına nasıl söyleyeceğini bilmez. Kenan Bey milletini unuttuğunu düşününce canı acır. Grazila o sırada İtalya ya gitmeye hazırlanır. Bunu eşi Kenan Beye söyler. Kenan Bey gitmek istemediğini söyler ve tartışırlar. O sırada Primo, Türk bir arkadaş edinir. Primo  Türkçeyi bilmediği için yanında tercüman vardır. Primo Türk olmaktan utanır. Orhan ona Türklerin nasıl bir millet olduğunu abartarak’ ta olsa güzel anlatır. Primo dinledikten sonra o an kendisinin ve babasının Türk oluşundan derin bir iftihar duyar. Primo kapıya geldiğinde annesi ve babasının tartıştığını duyar. Babası İtalya’ ya giderse boşanacaklarını söyler. Ve Primo’ ya kimin yanında kalmak istediğini sorarlar. Primo, bozuk bir Türkçeyle Türk olduğunu İtalya’ ya gitmek istemediğini haykırır. Annesi şaşırır. Kenan Bey sevinçli bir şekilde ayağa kalkar. Gözlerinin içine bakan şu Türk çocuğunu kucaklar ve onu doyasıya öper.

GRAZİLA: Primo’ nun annesidir.

KENAN BEY: Primo’ nun babasıdır. Mühendistir.

PRİMO: Annesi İtalyan Babası Türk olan bir çocuktur.

ORHAN: Primo’ nun Türk olan arkadaşıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın