Newton kimdir kısaca hayatı biyografisi

yorumsuz
609 views
Newton kimdir kısaca hayatı biyografisi

 

Selam bu yazımızda Isaac Newton kimdir kısaca hayatı hakkında bilgiler verip , kütüphane kaynaklı Newton yaşamını biyografisini paylaşıyoruz. Kaynakça sayfanın en altında mevcut. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Hadi şu kafasına elma düşen adamı tanıyalım.

 

 

 

 

ISAAC NEWTON( D. 4 Ocak 1643 Ö. 31 Mart 1727)

Isaac Newton, İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof ve ilahiyatçıdır. 1687’de yayınlanan kitabı Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica, klasik mekaniğin temelini yaratmıştır ve tarihte en önemli bilimsel kitaplardan biridir. Bu çalışmasında Newton evrensel kütle çekimini ve hareketin üç kanununu ortaya koymuş ve sonraki üç yüzyıl boyunca bu bakış açısı bilim dünyasına egemen olmuştur. Newton dünyadaki nesnelerin hareketleri ile gökyüzündeki nesnelerin aynı doğal yasalar ile yönetildiklerini kendi kütle çekim kanunu ile Kepler’in gezegen hareketleri kanunu arasındaki tutarlılıklar ile göstermiştir. Newton ilk yansıtmalı teleskobu geliştirmiş, beyaz ışığın bir prizmaya tutulduğunda farklı renklerden bir tayf yaratması gözlemi sonucu bir renk kuramı oluşturmuştur.

Üniversiteyi Cambridge’de okudu. 19 yaşında iken bir kıza aşık olmuş onunla nişanlanmış fakat yoğun derleri nedeniyle ayrılmışlardır. Newton hayatı boyunca hiç evlenmemiştir, başka bir ilişkisi bilinmemektedir ve bu ilişkiyi hep hatırladığı söylenir.Newton 1661 yılında Cambridge’de Trinity College’e girdi. Okula “sizar” olarak girmişti, hem okulda çalışıyor hem de okuyordu. Cambridge’de Copernicus ve Kepler’in teorileri göz ardı ediliyor, Galileo’nun çalışmaları tanınmıyordu ve Aristoteles felsefesi hakimdi veba salgını yüzünden üniversite kapatıldı Newton çiftliğine döndü. Çiftlikte karanlık bir odada güneş ışığını bir prizmaya tutarak ışık tayfı oluşturmuş ve beyaz ışığın tek başına bir birim olmadığını fark etmiştir.. Işık ile ilgili çiftlikte yaptığı deneyler sonucu mercekli teleskopların kusurlar yarattığını fark etti ve kendisi bir yansıtmalı teleskop geliştirdi.

Newton bir süre daprhane müdürlüğü yaptı. Londra’daki yaşamı sevmişti ve artık akademik çalışmalar ile çok ilgilenmek istemiyordu.1703’te Royal Society’nin başına getirildi ve ölümüne kadar bu görevde kaldı. 1705’te şövalyelik ünvanı aldı. Newton 31 Mart 1727’de hayatını kaybetti ve Westminister Manastırı’nda gömüldü.

Newton Sözü: “Plato arkadaşım, Aristoteles arkadaşım, ama en iyi arkadaşım gerçek.”

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın