Nesli Tükenmiş Olan Hayvanlar Resimsiz Ödev

yorumsuz
1.045 views
Nesli Tükenmiş Olan Hayvanlar Resimsiz Ödev

 

Bu yazımızda nesli tükenmiş hayvanlar nelerdir nesli tükenmiş hayvan isimleri nelerdir paylaşacağız. Nesli Tükenen hayvanları araştırma ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Nesli Tükenmiş Olan Hayvanlar

Nesli tükenen hayvanların sayısı hiç de azımsanmayacak kadar çok. Doğal afetler, iklim ya da yerküre değişimleri gibi birçok sebepten ötürü birçok canlı türünün nesli tükenmiştir. Dünyanın doğal bir dengesi olduğu için bazı canlıların yok olması tabii bir sonuçtur. Ancak insan faktöründen ötürü doğal dengenin bozulması da beraber birçok canlı türünün neslinin insanoğlu faktöründen ötürü tükenmesini ortaya çıkarmıştır. Doğrudan avlanma sonucunda birçok canlı türünün nesli sona ermiştir.

 

Dinozorlar : Etobur ve otobur türleri vardır. Büyük cüsseli hayvanlardı. Günümüzden 65 milyon yıl önce yok oldular. Tanımlanan 700 türü varır. Yok olmalarına gök taşı çarpması sonrasında yaşanan çevre felaketi neden olduğu düşünülmektedir. Dinozorlar zamanında insanlar henüz evrimleşmemişti.

 

Dodo Kuşu : 17.Yüzyıl sonunda soyu tükenmiştir. 1 metre uzunluğunda 20. kg ağırlında uçamayan bir kuş türüdür. Afrika Kıtasına bağlı bir ada ülke olan Mauritius’ta yaşadılar. İnsanların adaya gelişiyle avlanma nedeniyle 200 yıl içinde türleri tamamen yok oldu.

 

Javan gergedanı : Gergedanların çok değil sadece birkaç yıl neslinin tamamen tükeneceği düşünülüyor. Dünyamızdaki nadir kalan büyük memelilerden olan gergedanlar bol su olan yerlerde yaşar. Yağmur ormanlarında yaşayan bu Javan gergedanları Tayland, Hindistan ve Endonezya’da yaşıyorlar.

 

Fildişi gagalı ağaçkakan: Fildişi gagalı ağaçkakan türü dünyanın en büyük ağaç kakanları olarak sıralanıyor. ABD’de Arkansas ve Louisiana’da görülse de dünya üzerinde nesli tükenmeye yüz tutmuş canlıların en başında geliyor.

 

Mamut : 4-5 metre boyunda, 8 ton ağırlığındadır. Milattan önce 1700’lü yıllarda nesli tükenmiştir. Günümüzdeki fillerle akrabadır. Mamutların neslinin tükenmesinde insanların onları avlaması ve buzul çağında oluşan iklim değişikliği etkili olmuştur.

 

Moa : Moalar dünyanın en büyük kuş türü olarak kabul edilseler de nesilleri insanlar tarafından yok edilmiştir.

 

Kuzey pasifik balinaları :Kuzey pasifik balinaları özellikle 1960′ lı yıllarda başlayan balina avı nedeniyle hızla tükenmiştir. 70 ton ağırlığındaki bu balinaları dişleri sayesinde yaşları ortaya çıkmaktadır.

 

Yolcu Güvercin : En çok bulundukları yer Kuzey Amerika’ydı. 19. yüzyılda eti için avlandı. Ormanlık alanların tahrip edilmesi de sayılarını azalttı. Yirminci yüzyılın başlarında nesli tükendi.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın