Neil Armstrong Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

yorumsuz
689 views
Neil Armstrong Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

 

Selam bu yazımızda Ay’a ilk ayak basan insan Neil Armstrong kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Kütüphane kaynaklı Neil Armstrong biyografisini sizler için paylaşıyoruz. Ödev için kullanıma uygundur çıktı alabilirsiniz.

 

 

 

 

NEİL ARMSTRONG (D. 5 Ağustos 1930 Ohio, ABD  — Ö. 7 Ağustos 2012 Ohio, ABD )

Neil Alden Armstrong, Amerika’lı astronot, pilot ve profesör, Ay’a ayak basan ilk insan. 5 Haziran 1930 tarihinde, Ohio’da bir çiftlik evinde, Stephen ve Viola Engel Armstrong’un en büyük oğulları olarak dünyaya geldi. Altı yaşındayken ilk uçuşunu yaşadı ve uçaklara büyük ilgi duymaya başladı. Büyüdüğü kasabada pek çok farklı işte işte çalıştı ve onbeş yaşına geldiğinde uçuş dersleri almaya başladı. Onaltı yaşına geldiğinde, henüz ehliyeti yokken, uçuş lisansını almayı başardı.1947 yılında Blume Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Amerika Birleşik Devletleri Donanması’ndan aldığı bursla Purdue Üniversitesi’ne girdi. Bu okulda bir süre uçuş mühendisliği üzerine eğitim aldı ancak, 1949 yılında Donanma tarafından aktif olarak göreve çağırıldı. 20 yaşına geldiğinde, Pensacola Naval Hava Üssü’nde, filonun en genç jet pilotu olma şansını elde etti.

1962 yılına gelindiğinde astronot statüsüne erişen Armstrong, 16 Mart 1968 tarihinde hayata geçirilen Gemini 8 projesinde en üst düzey pilot olarak görev yaptı. Bu projede ilk kez iki uzay aracının kenetlenmesi gerçekleştirildi. 20 Temmuz 1969 tarihinde, Apollo 11 uzay aracı ile Ay’a gitti. Buzz Aldrin ile birlikte gerçekleştirilen bu görevde 2.5 saat boyunca Ay yüzeyini inceledi. 1971 yılında NASA’dan ayrılan Armstrong, Cincinati Üniversitesi’nde, uzay mühendisliği bölümünde profesör olarak görev yapmaya başladı. 1986 yılında, Challenger kazasının araştırma komisyonunda da hizmet verdi. Evli ve iki çocuk babası olan Armstrong, yaşamını Ohio’da sürdürmekteydi. 7 Ağustos 2012’de tıkanan kalp damarlarının açılması için ameliyat olan Armstrong, 25 Ağustos 2012’de hayata gözlerini yumdu.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın