Nazar – Göz Değmesi Kısaca

yorumsuz
467 views
Nazar – Göz Değmesi Kısaca

 

Nazar nedir , Göz değmesi nedir. Bana nazar mı değdi , kimleri nazarı dokunur kısaca açıklıyoruz . Kutsal kitabımız bu konu hakkında ne söylüyor. Kısa özet olarak aradığınız tüm bilgileri paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Güncel bilgilerdir. Kaynakça yazı sonunda belirtilmiştir. Aşağı kaydır başlıyoruz.

 

Nazar – Göz Değmesi

Nazarın kelime anlamı bakmak, bakıştır. Bütün dünya dinlerinde ve kültürlerinde nazar hadisesi bilinir. İngilizce Evil Eye, Rusça Sglaz, Almanca Böser Auge, Fransızca Mauvais Oeil gibi… Arap ülkelerinde daha yaygındır, korunmak için onlarca koruyucu yol ve yöntemler kullanılır.

Ülkemizde bazıları kabul etmese de halk arasında bilinir, bazı edebi metinlerde, şarkı ve türkülerde nazarın ismi geçer. Nazardan korunmayla ilgili birçok ayet ve hadisi şerif vardır. Kelime anlamından da anlaşılacağı gibi gözümüzle gördüğümüz; beğendiğimiz, kıskandığımız, kendimizde de olmasını istediğimiz veya kötülediğimiz, istemediğimiz, olay kişi ve eşyalara beynin enerjisi ile yani düşünce gücü ile aksetmesi ve zarar vermesi sonucudur.

Eğer o anki düşüncemiz neticesinde durumu hayra yorar ve hayır dua edersek bu nazar karşıdakini iyi etkiler fakat bunu yapmaz isek kötü etkiler. Yeşil, mavi gözlü insanların nazarı değer diye toplumumuzda yanlış bir kanaat var. Gözünün rengi ne olursa olsun her insanın nazarı değer, sadece yeşil ve mavi gözlü insanların nazarı değse Afrika ve Arap ülkelerinde, Çin ve Japonya da hiç nazar olmazdı.

Verilene razı olmayan güzel bir şeyi gördüğünde benim niye yok, ben niye güzel değilim diye düşünen haset insanların çok nazarı değer. Kendileri de ettiklerini bilirler, bazen böbürlenerek yaptıklarını anlatırlar, bu tür insanlar çok tehlikelidirler. Zaten kendilerinin de birçok problemleri vardır. Çünkü kendilerine ve yakınlarına nazarı değenler; eşleri ve çocukları ile anlaşamazlar, eşleri ve çocukları iyi dediklerini kötü anlar, eşleri ve çocukları onları itici bulur.

Nazarın Değdiği Nasıl Anlaşılır

Beynimizde bilinçaltı denilen bir bölge vardır bu bölge beynimizin bilinç bölümünün hissetmediği bazı şeyleri hisseder nazar değen kimsenin en yakınları ve çevresindekiler bilinçaltı vasıtası ile onu itici bulurlar aile içi anlaşmazlıkların sebeplerinden biri budur.

İki kişi karşılıklı oturup birbirlerinin gözlerinin içine sürekli bakamazlar. Çünkü gözlerinden yayılan ışınlar (şualar), ikisinin de gözüne zarar verir, yani göz değmesi (nazar) olur. Aşırı duyarlı, içe kapanık, iri ve parlak gözlü olanların bakışı daha etkilidir. Bu tür kimseler iyi niyetle de olsa bir şeye gözlerini dikip dikkatlice baktıkları zaman, evlatları bile olsa zarar görür, tabaklar, bardaklar çatlayıp kırılabilir ve elektronik cihazlar bozulabilir.

Canlı ve cansız bütün varlıklar göz değmesinden etkilenmekle birlikte odak noktası olanlar daha fazla etkilendiğinden, damat ve gelinlerin göz değmesinden daha fazla sakınmaları gerekir. Çünkü yüzlerce davetlinin bakışlarının odak noktası olan gelinler ve damatlar, mutluluk hayalleri kurarken, göz değmesinden kaynaklanan sorunlarla karşılaşabilir, kendilerini halsiz, hasta, bağlı ve büyülü sanıp hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Başkasına Nazar Değdirmek

Kimse en yakını olan birisine nazar değirmek istemez nazarı dokunduysa size beyinde devamlı negatif enerji fazla olur bu enerjiyi gözleri aracılığı ile farkında olmadan çevrelerine yayarlar. Bizde nazar var birisi bize nazar etti deriz kendimizin nazar edebileceğini hiç hesaba katmayız.

İnsan kendisine de nazar eder aynaya baktığımızda veya kendimizi övdüğümüzde ya da kendimizde beğendiğimiz bir hali başımıza gelen iyi şeyi çok fazla veya herkese anlattığımızda kendimize nazarımızı ederiz. Benim nazarım değmez ifadesi çok yanlıştır. Zira annenin evladına nazarı değer. Kendinizi kandırmayın…

Ve in yekadullezine keferu le yuzlikuneke bi ebsarihim lemma semiuz zikra ve yekulune innehu le mecnun. Ve ma huve illa zikrun lil alemin.
O inkâr edenler Zikri (Kur’an’ı) işittikleri zaman, sanki seni gözleriyle (nazar edip) yıkacaklardı. (Kin ve kıskançlıklarından) hâlâ “kuşku yok o bir mecnundur” diyorlar. Gerçekte o (Kur’an), âlemler için ancak bir öğüttür. (Kalem 51 ve 52)

Göz Değmesi Gerçek midir

“Göz değmesi gerçektir.” (Buhari, Müslim, Ebu Davud, İbni Mace, Ahmed İbni Hanbel) “Göz değmesi insanı mezara ve deveyi kazana götürür.” (Ramuz’ül-Ehadis) “Göz değmesi gerçektir. Eğer kaderi geçen bir şey olsaydı, göz değmesi geçerdi.” (Müslim, Ahmed İbni Hanbel, Hakim)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın