Navarin Savaşı kısaca Faciası

yorumsuz
298 views
Navarin Savaşı kısaca Faciası

Navarin savaşı kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Savaş ne zaman oldu , kimler arasında oldu , önemi sonucu kısa özet bilgiler paylaşıyoruz. Kütüphane kaynakçalı güncel bilgilerdir. Ödev için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Navarin Savaşı Kısa Bilgi

Mora’nın güneybatısında ki Navarin limanındaki Osmanlı ve Mısır donanmalarının, 20 Ekim 1827 tarihinde Fransa, İngiltere ve Rusya filoları tarafından ani bir baskınla yok edildiği savaştır. Bu savaş Osmanlı tarihinde bir deniz savaşından çok, “bir tuzağa düşürme” hareketi olarak görüldüğünden, tarihte ”Navarin Baskını” veya ‘Navarin Faciası” isimleriyle de bilinmektedir.

Navarin Savaşı Tam Bilgi

Bizans’ın yeniden canlandırılmasını ve Yunanistan’ın bağımsızlığını isteyen Filiki Eterya (Dostlar Cemiyeti) cemiyetinin çalışmaları sonucu, Yunanlılar Osmanlı Devleti’ne karşı isyana başladılar. Osmanlı Devleti, iç işlerindeki gelişmeleri kontrol altına almak için hemen, Yunanistan’da ki tedbirleri artırma yoluna gitti. Öncelikle bu ayaklanmayı körükleyen kişi olarak görülen Fener patriği V. Grigorios, sadrazam Benderli Ali Paşa tarafından idam edildi. (22 Nisan 1821) Bu olay, Avrupa kamuoyunun Osmanlıların aleyhine dönmesine neden oldu.

Mehmet Ali Paşa, Mora ve Girit valiliklerinin kendilerine verildiği taktirde Osmanlılara yardım edeceklerini vaat etti. Sultan’ın bu antlaşma koşulunu kabul etmesi üzerine Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa, 54 gemi, 16.000 asker ve 150 sahra topuyla yola çıktı. İbrahim Paşa 1825-26 yıllarında, Mora’da ki Rum isyancıları liderleriyle birlikte yenerek bölgeden attı.

Yunanistan’ın bağımsızlığıyla ilgilenen Rusya, İngiltere ve Fransa ise ‘Osmanlıların ve Mısır’ın Doğu Akdeniz’e hakim olmalarını kendi gelecekleri açısından tehlikeli görerek, Osmanlı’ya karşı cephe aldılar. Aralarında 6 Temmuz 1827 yılında, Yunanistan’ın bağımsızlığı ilkesini öngören Londra Antlaşması’nı imzaladılar.

27 parçadan oluşan ve İngiliz Amirali Edward Codrington kumandasındaki Fransa, İngiltere, Rusya müttefik donanması, savaş amacını gütmedikleri inancını vererek hep birlikte Navarin limanına girdiler. Fransız donanması Mısır gemilerinden kendilerine ateş açıldığını ileri sürerek İbrahim Paşa kuvvetlerine karşı ateşe başladı. İngiliz ve Rus donanma gemilerinin de katılmasıyla, üç buçuk saat süren çatışma sonucunda Türk kuvvetlerinin neredeyse tümü yok edildi. Türklere ait 62 gemi battı ve 8.000 denizci öldü. Müttefiklerin kaybı ise 1000 asker kadardı.

Bu olay Avrupa’ da büyük sevinçle karşılanırken, Türk denizcilik tarihine ise “Navarin Faciası” olarak geçti. Osmanlı ortada savaş durumu olmadığı halde donanmasının batırılması ve askerlerinin öldürülmesi nedeniyle müttefik ülkelerden savaş tazminatı talep etti. Ancak İstanbul’da ki Rus, İngiliz ve Fransız elçileri sorumluluğu Osmanlıların üzerine bırakacak şekilde bir tavır koyarak İstanbuldan ayrıldılar.

Navarin Savaşının Sonuçları

Navarin baskını sonrasında Fransızlar, 30 bin kişilik askeri kuvvetini Mora’ya çıkarttılar. Rusya ise Osmanlı Devleti’ne karşı savaş ilan etti. (1828-29 Osmanlı-Rus Savaşı) Rusların bu saldırıları karşısında Balkanlar’ da ve Kafkaslar’ da iki cephe açıldı. 1826 yılında Yeniçeri Ocağının kapatılıp yeniden teşkilat­lanan Osmanlı ordusu tüm imkanlarını seferber ederek mücadeleye başladı. Ancak İngiltere hükümeti Rusya’nın ve Fransa’nın Ortadoğu ve Akdeniz’de güçlenmesini kendi çıkarları aleyhine.gördüğü için araya girerek Osmanlılarla sulh antlaşması yapılmasını sağladı.

Ne var ki Osmanlıların Navarin’deki mağlubiyeti sonrasında Avrupa Devletleri cesaret bularak, bu yıllardan sonra Osmanlılara sık sık sorun çıkardılar. Nitekim on ay kadar kısa bir süre sonra da Yunanistan Osmanlılar tarafından boşaltılmaya başlanarak bağımsızlığını elde etti.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın